Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trebuie sa fac succesiunea dupa decesul Tatalui meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trebuie sa fac succesiunea dupa decesul Tatalui meu ,am ramas ...

Trebuie sa fac succesiunea dupa decesul Tatalui meu ,am ramas eu ,Mama ,si fratel meu ,am locuit si locuiesc in acest apartament cu parintii mei ,fratele fiind la casa lui ,la notar el o sa declare ca nu are nici-o pretentie si cedeaza in favoarea mea ,mama fiind si ea de acord sa-mi lase partea ei ,ce se intampla la notar dupa aceasta ,pot transfera actele casei pe numele meu ,precizez ca eu am avut si am grija de parinti .va multumesc !
Dacă apartamentul a fost dobândit de părinți în timpul căsătoriei, obiectul succesiunii consta în jumătatea tatălui.

În caz ca mama și fratele sunt dispusi sa renunțe, aceasta jumătate, va fi moștenită integral de dvs.
Cealaltă jumătate din imobil, aparține mamei, fiind în viața și va forma obiectul unui contract distinct între dvs și mama.
Dar asta, după dezbaterea succesiunii.
Mama va poate transmite ulterior jumătatea dânsei printr-un contract de vanzare/donatie/întreținere.