Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit ...

Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit pentru a demonstra ca am venituri, mai poate creditorul executa imobiliar? Mulțumesc.
Nu asa dovediti ca aveti venituri si e cam târziu sa depuneti. Dati suma asta si intelegeti-va pt plata în rate
Are dreptate doamna moderator. Negociați cu creditorul o eșalonare a datoriei, sî astfel să vă înțelegeți să platiți lunar o rată fixă. S-ar putea să fie prea târeziu pentru o negociere, dar totuși încercați.

Are tot dreptul să vă execute și imobiliar în această fază a executării silite.
Acum sunteți la mâna și bunăvoința creditorului, dacă vrea el să vă înțeleagă.

Legal nu-l puteți obliga la negociere în această fază, are tot dreptul să vă refuze.
Dapix, utilizator
Avocata mea asa a zis. Ce faza a executării silite ca nu an precizat în ce faza sunt. În ce temei legal spuneți ca e prea târziu? Orice etapa a executării poate fi contestata. Dar cum dovedesc ca am venituri fara bani în cont? Dacă găsește bani în cont poprit care mai e problema executorului ca nu inteleg. Nu va inteleg punctul de vedere spus și asa fără vreun temei legal ca să poată omul înțelege.
Da, odată executarea silită poate continua și imobiliar, chiar dacă ați depus banii în cont după demararea procedurii de executare imobiliară.

Se consideră rea credință sa profiți de anumite prevederi legale, și judecatorii țin cont de inrenția de rea credință.

Spuneți însă că aveți avocată angajată, deci are cine să vă studieze dosarul execuțional, are cine să vă sfătuiască........
Ce sfaturi doriți suplimentar de pe acest forum`?

Nu avocata care ați angajat-o va judeca cauza, ci judecătorul la judecătorie.
Dapix, utilizator