avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit ...

Dacă scad datoria sub 10.000 lei și pun bani în cont poprit pentru a demonstra ca am venituri, mai poate creditorul executa imobiliar? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 10:13, 2 Octombrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu asa dovediti ca aveti venituri si e cam târziu sa depuneti. Dati suma asta si intelegeti-va pt plata în rate
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Are dreptate doamna moderator. Negociați cu creditorul o eșalonare a datoriei, sî astfel să vă înțelegeți să platiți lunar o rată fixă. S-ar putea să fie prea târeziu pentru o negociere, dar totuși încercați.

Are tot dreptul să vă execute și imobiliar în această fază a executării silite.
Acum sunteți la mâna și bunăvoința creditorului, dacă vrea el să vă înțeleagă.

Legal nu-l puteți obliga la negociere în această fază, are tot dreptul să vă refuze.
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2022
Dapix, utilizator
Avocata mea asa a zis. Ce faza a executării silite ca nu an precizat în ce faza sunt. În ce temei legal spuneți ca e prea târziu? Orice etapa a executării poate fi contestata. Dar cum dovedesc ca am venituri fara bani în cont? Dacă găsește bani în cont poprit care mai e problema executorului ca nu inteleg. Nu va inteleg punctul de vedere spus și asa fără vreun temei legal ca să poată omul înțelege.
Da, odată executarea silită poate continua și imobiliar, chiar dacă ați depus banii în cont după demararea procedurii de executare imobiliară.

Se consideră rea credință sa profiți de anumite prevederi legale, și judecatorii țin cont de inrenția de rea credință.

Spuneți însă că aveți avocată angajată, deci are cine să vă studieze dosarul execuțional, are cine să vă sfătuiască........
Ce sfaturi doriți suplimentar de pe acest forum`?

Nu avocata care ați angajat-o va judeca cauza, ci judecătorul la judecătorie.
Ultima modificare: Duminică, 2 Octombrie 2022
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este corect sa faca executorul judecatoresc daca a inceput ... POPA C, POPA C, Ce este corect sa faca executorul judecatoresc daca a inceput o executare imobiliara pentru ca datoria era peste 10.000 lei si nu aveam venituri si intre timp ... (vezi toată discuția)
Cum scap de masina? zoltoreanu_paul zoltoreanu_paul am credit de nevoi personale si nu vreau sa l mai platesc .(prefer sa mi puna poprire pe salariu ) insa am masina pe numele meu si nu vreau sa o execute ... (vezi toată discuția)
Încetarea executării silite prettydaniola prettydaniola Inteleg ca executarea silită poate inceta pe motivul inexistentei de bunuri urmaribile. 1. La cat timp după încetarea executării silite poate începe o ... (vezi toată discuția)