Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema cu decantorul vecinului.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema cu decantorul vecinului.

Buna Ziua- As vrea sa va intreb,vecinul meu a pus decantorul de la baie vizavi de geamul casei mele si in aproperea colanei de apa curenta a comunei si deverseaza mizeria pe coloana de apa ,iar eu nu pot deschide geamul casei de mirosul de fecale si de mustele ce imi intra in casa .Am facut plingeri la Politie ,la Mediu si Primarie fara nici un rezultat,as vrea sa stiu ce sa fac? unde sa ma mai adresez ?. Va rog?!.Va multumesc anticipat.
Staruiti la comisariatul garzii de mediu care detine autoritatea si competenta sa dispuna verificari in astfel de cazuri si eventual masuri in consecinta
Puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului pentru a-l obliga sa intre in legalitate.
Sesizarile dvs. la Agentia de mediu, Directia judeteana de sanatate publica, primarie, trebuie facute in scris, cu nr. de inregistrare/ data, cu invocarea OG nr. 27/ 2002 privind petitiile, pentru a primi un raspus scris de la autoritatile sesizate. Daca nu primiti raspuns scris cu masurile luate puteti deschide actiune in contencios administrativ impotriva institutiei statului in baza Legii nr. 554/ 2004.