avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... al 13 - lea salariu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

al 13 - lea salariu

in conditiile actuale mai mult sau mai putin oficiale ( marturisirile lui Boc de pe realitatea ) in anul 2010 se mai acorda al 13 -lea salariu , este un drept aferent anului 2009 si mai este prevazut si de lg 330/2009
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 17:55, 20 Ianuarie 2010
Da, se acorda, in conditiile art. 25 din legea 330/2009.
Buna ziua!
De acordat inteleg ca se acorda dar vreau sa intreb daca stiti cite institutii l-au luat!
Si eu lucrez intr-o institutie publica dar al 13-lea nu l-am luat!
Deci???:help:
am aflat de la trezoreria judeteana ca doar o primarie a dat acest salariu.
este clar ca este prevazut de lg 330/2009 dar atunci cum isi permite d-l prim ministru sa afirme pe toate televiziunile ca nu ni-l mai acorda. cred ca ar trebiu sa facem eforturi sa-l luam pina nu se shimba situatia din punct de vedere legal
Daca o sa ascultati tot ce spun d-nii ministri la televizor.... o sa intelegeti ca stau foarte bine cu teoria, dar practica ii omoara:)) (sau invers!!!). In primaria noastra am facut deja statele si programarea la trezorerie, urmeaza ca vineri sa ne luam banii. Deci, se poate:)
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
Kyandra, moderator
asta e f.bine, trezoreria noastra nu ne-a acceptat programare, spune ca are semnale ca nu se mai acorda

Alte discuții în legătură

Prima de vacanta carmen a carmen a Se acorda prima de vacanta in anul 2010? (vezi toată discuția)
Drepturi banesti in instnta stelamudura stelamudura Buna ziua Pentru ca a trecut mai bine de un an de la concediere (art.65 din Legea 53/2003), in Instanta, pe langa solicitarea drepturilor banesti, a ... (vezi toată discuția)
Al.13/lea salariu daniela trif daniela trif in septembrie 2009 am fost concediata pe motiv de restructurare posturi,va rog sa imi spuneti daca am dreptul la al 13/lea salariu. (vezi toată discuția)