Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Cu ce articol trebuie incheiata cartea de munca pentru a putea beneficia de somaj?
Ce pasi trebuie urmati a.i. sa nu se comita greseli.
Multumesc
Pentru a avea dreptul la somaj, se va incheia CIM cu art.65 alin 1.
Inainte de toate se va emite un preaviz de 20 de zile lucratoare, termen ce va decurge din ziua urmatoare a inmanarii preavizului.Pe perioada preavizului,salariatul are dreptul sa absentaze 4 ore pe zi dar va fi platit ca si cum ar fi lucrat program normal de 8 are.La terminarea preavizului se va inmana salariatului CM incheiata si completata la zi, adeverinta tip pentru somaj ce va contine stagiul de cotizare a salariatului pe ultimele 12 luni lucrate,nota de lichidare,cel putin un salariu compensatoriu conform CCMUN daca nu exista un alt CCM la nivel de unitate care sa prevada un nr.mai mare de salarii compensatorii sau societatea sa faca parte dintr-o ramura in care CCM pe acea ramura sa prevada alt nr.de salarii compensatorii, salariu calculat la zi,contravaloarea in bani a zilelor de CO neefectuat daca exista si decizia de incetare a CIM care trebuie sa contina:
-perioada preavizului acordat,
-motivele concedierii,
-criteriile dupa care se face concedierea; numai in cazul concedierilor colective,
-lista posturilor vacante la data concedierii sau in lipsa acestora dovada unei adrese catre AJOFM,in cazul concedierii individuale,
-instanta la care se poate adresa salariatul pentru contestarea deciziei de concediere in termen de 30 de zile de la primirea acesteia.

Aveti termen de 5 zile de la incetarea CIM pentru eliberarea tuturor documentelor.
in cazul in care nu esti platit pana in ultima zi de preaviz , doar o plangere la itm se poate face? pasul legal ce ar urma ?
Pentru salariul compensator trebuie sa faci cerere tu ca si angajat sau ei sunt obligatii sa ti-l plateasca ? si daca trebuie facuta cerere unde se depune? la firma la itm ?
mihalinatt a scris:

Cu ce articol trebuie incheiata cartea de munca pentru a putea beneficia de somaj?
Ce pasi trebuie urmati a.i. sa nu se comita greseli.
Multumesc

Pentru a beneficia de somaj, incetarea raportului de munca trebuie facuta in temeiul unuia din urmatoarele articole: art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1),art. 68, art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul munci.
andreiszabou a scris:

in cazul in care nu esti platit pana in ultima zi de preaviz , doar o plangere la itm se poate face? pasul legal ce ar urma ?
Pentru salariul compensator trebuie sa faci cerere tu ca si angajat sau ei sunt obligatii sa ti-l plateasca ? si daca trebuie facuta cerere unde se depune? la firma la itm ?

drepturile salariale restante se pot obtine in termen de 3 ani in instanta daca angajatorul refuza plata acestora !
se poate face cerere angajatorului si chiar si sesizare la i.t.m.