Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, ce se întâmplă dacă , în cazul unui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, ce se întâmplă dacă , în cazul unui proces de ...

Bună ziua, ce se întâmplă dacă , în cazul unui proces de divorț din culpa exclusiva a paratului, proces prin care se solicită si daune , paratul nu se prezintă la nici un termen. Cum se încheie acest proces?
Se judecă în lipsă. Este total dezavantajat că nu se prezintă.

Dacă și-ar angaja avocat care să-i facă o apărare ca la carte, poate ar obține o soluție mai bună, și chiar poate ar scapa de a fi obligat să plătească daune materiale și/sau morale.
Dapix, utilizator
Instanta va stabili daca este intr-adevar o culpa exclusiva sau nu si va stabili daca este intemeiata solicitarea de acordare a daunelor, cu prezenta sau fara prezenta paratului. Intr-adevar prezenta paratuluisi apararile formulate de acesta pot influenta solutia care se va pronunta in dosar.
Poate sa nu se prezinte dar ar fi util sa își angajeze avocat,este o diferență între a avea un profesionist alături și a sta în pasivitate,fără a face aparari și fără a administra probe...