Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de paternitate , efectuat ...

Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de paternitate , efectuat la cerere la laborator privat are legătură cu instanța si ii poate da tatălui drepturi asupra copilului , chiar daca el nu este trecut în certificatul de naștere.
Va mulțumesc mult
Testul in sine nu ii da drepturi insa alaturi de alte probe in instanta, hotararea ce va fi pronuntatat ii va conferi aceste drepturi.
Tatal poate merge oricand la un notar sau la starea civila sa dea o declarație de recunoaștere a copilului. Ca urmare a recunoașterii minorului se va proceda la eliberarea unui nou certificat de nastere în care o sa figureze și tatal ca parinte. Din acel moment are atat drepturi cât și obligații fata de minor.
Dacă nu dorește sa recunoască minorul îl puteți acționa dvs în instanta și eventual solicitati sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.
Din câte am înțeles fara prezența mea la starea civila nu poate face nimic

Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal poate merge oricand la un notar sau la starea civila sa dea o declarație de recunoaștere a copilului. Ca urmare a recunoașterii minorului se va proceda la eliberarea unui nou certificat de nastere în care o sa figureze și tatal ca parinte. Din acel moment are atat drepturi cât și obligații fata de minor.
Dacă nu dorește sa recunoască minorul îl puteți acționa dvs în instanta și eventual solicitati sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.

Asgfd, utilizator
Dar dacă nu deschide proces, nu ar avea cu ce sa afecteze, nu?
E mai mult o curiozitate pt el.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Testul in sine nu ii da drepturi insa alaturi de alte probe in instanta, hotararea ce va fi pronuntatat ii va conferi aceste drepturi.

Puteti face oricand un test in privat. Odata ce te adresezi instantei in acest tip de dosare nu se mai poate retrage actiunea, statul preluand si judecand pentru ca este important ca minorului sa i se stabileasca filiatia in mod legal.