avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de paternitate , efectuat ...

Buna ziua! As dori sa știu dacă un test de paternitate , efectuat la cerere la laborator privat are legătură cu instanța si ii poate da tatălui drepturi asupra copilului , chiar daca el nu este trecut în certificatul de naștere.
Va mulțumesc mult
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 14:34, 7 Octombrie 2022
Testul in sine nu ii da drepturi insa alaturi de alte probe in instanta, hotararea ce va fi pronuntatat ii va conferi aceste drepturi.
Tatal poate merge oricand la un notar sau la starea civila sa dea o declarație de recunoaștere a copilului. Ca urmare a recunoașterii minorului se va proceda la eliberarea unui nou certificat de nastere în care o sa figureze și tatal ca parinte. Din acel moment are atat drepturi cât și obligații fata de minor.
Dacă nu dorește sa recunoască minorul îl puteți acționa dvs în instanta și eventual solicitati sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.
Din câte am înțeles fara prezența mea la starea civila nu poate face nimic


Avocat Neagu Elena a scris:

Tatal poate merge oricand la un notar sau la starea civila sa dea o declarație de recunoaștere a copilului. Ca urmare a recunoașterii minorului se va proceda la eliberarea unui nou certificat de nastere în care o sa figureze și tatal ca parinte. Din acel moment are atat drepturi cât și obligații fata de minor.
Dacă nu dorește sa recunoască minorul îl puteți acționa dvs în instanta și eventual solicitati sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Contactați un avocat și discutați în detaliu situația.

Ultima modificare: Vineri, 7 Octombrie 2022
Asgfd, utilizator
Dar dacă nu deschide proces, nu ar avea cu ce sa afecteze, nu?
E mai mult o curiozitate pt el.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Testul in sine nu ii da drepturi insa alaturi de alte probe in instanta, hotararea ce va fi pronuntatat ii va conferi aceste drepturi.

Puteti face oricand un test in privat. Odata ce te adresezi instantei in acest tip de dosare nu se mai poate retrage actiunea, statul preluand si judecand pentru ca este important ca minorului sa i se stabileasca filiatia in mod legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil doar pe numele mamei tatăl vrea drepturi asupra lui Ioanaburca Ioanaburca Buna ziua , am următoare situație , copilul născut în UK dintr-o relație de scurta durată după care eu și tatăl copilului ne-am despărțit și el nu ... (vezi toată discuția)
Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în dreptul ... Sorina Neacsu Sorina Neacsu Dacă nu doresc ca tatăl sa recunoască copilul, în dreptul tatălui este liniuta, iar el face declarație notariala și depune la primărie, este posibil ... (vezi toată discuția)
Ajutor- filiatie Ana-Armina Ana-Armina Buna ziua!Am o problema destul de mare.Sora mea a ramas insarcinata,nefind casatorit cu tatal copilului acesta a refuzat sa treaca copil pe numele lui.De ... (vezi toată discuția)