Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariatul mai poate cere acum dreptul castigat in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariatul mai poate cere acum dreptul castigat in instanta de ...

salariatul mai poate cere acum dreptul castigat in instanta de Fond ? sau va trebui sa astepte hotararea Apelului ?

Buna ziua.
Este vorba despre un litigiu de munca
-Tribunalul a respins ca nefondat capatul de cerere avand ca obiect: obligarea angajatorului la virarea contributiilor datorate bugetului consolidat al statului.
- contabilul sef spune ca Nu se plateste salariul net fara sa fie achitate taxele salariale
Deci, angajatul va trebui sa face Apel ? si sa ceara actualizarea la zi a datoriei,
adica, va trebui sa solicite ca institutia sa fie obligate sa achitate toate contributiile statului la salarii /sporuri primite.

In aceasta situatie,
1. - salariatul mai poate cere acum executarea hotararii de Fond ?
sau
2. - va trebui sa astepte hotararea Apelului, care va face indreptarea hotararii de la Fond ?

Ca sa fie legalizata - hotararea trebuie sa fie definitiva ?
oanaportar, utilizator
Poate cere, sub riscul întoarcerii executării daca pierde în apel.
Va multumim frumos. Daca salariatul va depune cerere, directorul institutiei va trebui sa ii dea dreptul salarial castigat in instanta.

Dar, daca nu se vor plati contributiile la drepturile salariale,
va mai merge beneficia la pensie de bani ?
Daca salariatul va depune cerere, institutia va trebui sa ii dea dreptul salarial castigat in instanta.

Daca nu se vor plati contributiile la drepturile salariale, dar i se va depune D112 , va mai merge beneficia la pensie de bani.
Dar depunerea D. 112 - este sau nu este condiționată de plata contribuțiilor către bugetul statului ?
Nu este condiționată de plata.