Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia mamei

Buna ziua.
Ma numesc Isabela si am 27 de ani.Momentan locuiesc in Anglia si am un copil.Din nefericire copilul nu e cu mine deoarece e la parintii tatalui ei de care m'am despartit.Tatal fetitei e tot in Anglia,ne'am despartit de 3 ani,iar fetita a ramas tot la printii lui.Tin legatura cu ea si o iubesc enorm.Am sperat ca intr'o zi ma voi impaca cu tatal ei de aceea am pastrat o legatura prietenoasa.Dar acum nu mai rezist fara fetita mea.Nu stiu ce sa ma fac..Nu vor sa mi-o incredinteze de aceea as dori sa stiu cum as putea sa'i iau fetita de acolo.Ce drepturi mai am momentan dupa 3 ani?
Credeti ca ar trebui sa ma mut innapoi in Romania?
Va rog ajutati'ma cu sfaturi.
Adresa mea de mess e : isabelle_life@yahoo.com
Multumesc.
In primul rand dreptul de a fi mama il aveti toata viata (cu exceptia decaderii din drepturile parintesti) - e chiar si o obligatie de natura sentimentala, materiala, morala...trebuie sa veniti in tara si sa introduceti o cerere de incredintare minor catre dvs. aducand si dovezi temeinice ca sunteti o mama responsabila, cu posibilitati reale de a ingriji si ocroti fetita, ca aveti un venit si o locuinta (singurul semn de intrebare va fi de ce v-ati hotarat abia dupa 3 ani sa faceti acest lucru)!
Daca minora a fost nascuta in Anglia, divortul a fost pronuntat in Anglia, o cerere de incredintare a minorei va trebui introdusa in acelasi stat, cu atat mai mult cu cat minora se afla in Anglia si nu in Romania.
Pentru aceasta va recomand sa apelati la serviciile unui avocat din Anglia care va trebui sa respecte procedura stabilita de legea acelui stat. ;)
Multumesc de raspunsul D-voastra
In primul rand as vrea sa mentionez ca am tinut legatura si cu fetita si cu tatal ei si cu bunicii ei in tot acest timp.Fetita ma stie si ma iubeste mult.Vorbesc cu ea la tel in fiecare duminica.Motivul pentru care am asteptat trei ani a fost pentru ca am tot sperat ca ma voi impaca cu tatal ei pentru ca fetita sa aiaba ambii parinti in vita ei ..o familie normala.Mi'am dat seama ..cam tarziu ce'i drept ca nu se poate acest lucru, de aceea am hotarat sa fac ceva sa iau fetita de acolo.
As vrea sa mentionez ca si tatal fetitei se afla momentan in Angia dar locuim in locuinte diferite.Practic avem amandoi aceiasi situatie materiala.Nici eu nici el nu detinem locuinte in Romania nici in Anglia.Aici stam in chirie.
As vrea din tot suletul sa am copilul langa mine..Daca e nevoie, ma mut in tara si voi sta cu fetita mea la parintii mei, numai sa stiu care sunt procedurile.
Multumesc de raspunsul D-voastra
In primul rand as vrea sa mentionez ca am tinut legatura si cu fetita si cu tatal ei si cu bunicii ei in tot acest timp.Fetita ma stie si ma iubeste mult.Vorbesc cu ea la tel in fiecare duminica.Motivul pentru care am asteptat trei ani a fost pentru ca am tot sperat ca ma voi impaca cu tatal ei pentru ca fetita sa aiaba ambii parinti in vita ei ..o familie normala.Mi'am dat seama ..cam tarziu ce'i drept ca nu se poate acest lucru, de aceea am hotarat sa fac ceva sa iau fetita de acolo.
As vrea sa mentionez ca si tatal fetitei se afla momentan in Angia dar locuim in locuinte diferite.Practic avem amandoi aceiasi situatie materiala.Nici eu nici el nu detinem locuinte in Romania nici in Anglia.Aici stam in chirie.
As vrea din tot suletul sa am copilul langa mine..Daca e nevoie, ma mut in tara si voi sta cu fetita mea la parintii mei, numai sa stiu care sunt procedurile.
Buna ziua.
Am uitat sa mentionez ca eu si tatal copilului nu am fost casatoriti.Ba chiar a ascuns de mine ca era deja insurat cu o englezoaica ..( el sustine ca pentru acte).
Am aflat ca a divortat de aceasta anul trecut abia.
As vrea sa stiu ce pot sa fac sa stiu 100% ca voi avea fetita langa mine.Am sa lupt pana in panzele albe sa o iau innapoi.
Im pare rau ca am asteptat atata timp..Am incercat sa evit o cearta cu parintii lui si cu el, fiindu-mi teama ca nu ma vor mai lasa macar sa vorbesc cu fetita..

Va rog sfatuiti-ma.