Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... În urma divorțului, de comun acord, am stabilit ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

În urma divorțului, de comun acord, am stabilit domiciliul ...

În urma divorțului, de comun acord, am stabilit domiciliul copiiilor la mamă și custodie comună. Mai mult, am rămas în aceeași casă cu fosta soție și copii, de dragul lor.
Acum, după doi ani de la divorț, fosta soție a inițiat partaj al bunurilor comune, aspect care a declanșat copilului mai mare o stare de nemulțumire profundă și îmi cere de ceva timp să o iau cu domiciliul la mine, că nu mai vrea să stea cu mama ei. Menționez că are 13 ani fetița. Știu că o pot lua la mine în urma voinței ei și o voi lua, interesul ei superior este fiind mai presus de orice.
Întrebarea mea este dacă odată cu cererea de schimbare a domiciliului fetiței pot să solicit și sistarea pensiei de întreținere pentru cei doi copii, având în vedere că unul va rămâne la mine și unul la fosta soție!? Pot să nu-i mai plătesc acești bani odată cu depunerea cererii sau să aștept verdictul instanței?
Legat de cel de-al doilea copil, la rândul lui foarte atașat de mine, având în vedere că are doar 8 anișori și jumătate, mai toată lumea-mi spune că nu-l pot trece cu domiciliul la mine acum, că instanțele îl lasă în majoritatea situațiilor mamei, dar nu voi renunța la el și intenționez să fac asta când va împlini 10 anișori. Mi-am promis.
iDorin, utilizator
Daca se schimba domiciliul minorului nu se mai achita pensie de întreținere.
Pensia nu este a mamei ci a copilului, potrivit legii.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,

Întrebarea mea este dacă odată cu cererea de schimbare a domiciliului fetiței pot să solicit și sistarea pensiei de întreținere pentru cei doi copii, având în vedere că unul va rămâne la mine și unul la fosta soție!? Pot să nu-i mai plătesc acești bani odată cu depunerea cererii sau să aștept verdictul instanței?

Domiciliul minorului se poate schimba, printr-o actiune in instanta, o hotarare judecatoreasca.

Daca ati fost obligat la plata pensiei de intretinere printr-o hotarare judecatoreasca, trebuie sa o achitati pana intervine o noua hotarare de schimbare; nu o puteti sista doar pt.ca asa vreti dvs.

Legat de cel de-al doilea copil, la rândul lui foarte atașat de mine, având în vedere că are doar 8 anișori și jumătate, mai toată lumea-mi spune că nu-l pot trece cu domiciliul la mine acum, că instanțele îl lasă în majoritatea situațiilor mamei,

Ma intreb: care toata lumea va spune????? cei ce va spun au cunostinte juridice... sau sunt doar vorbe din popor?!?!

Practica instantelor este de a nu desparti fratii... deci tot interesul superior al minorului este si acest lucru.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Domiciliul minorului se poate schimba, printr-o actiune in instanta, o hotarare judecatoreasca.

Daca ati fost obligat la plata pensiei de intretinere printr-o hotarare judecatoreasca, trebuie sa o achitati pana intervine o noua hotarare de schimbare; nu o puteti sista doar pt.ca asa vreti dvs.

Tot așa și cu plata pensiei de întreținere din momentul inițierii cererii de divorț. Deci, retroactiv. Sunt ”n” situații în care divorțul durează și ani de zile, iar la final trebuie să plătești retroactiv, din momentul depunerii cererii, dacă se solicită asta.
Între noi există o tranzacție prin care ambii ne obligăm în cote egale, de comun acord, să participăm la creșterea și educarea copiiilor. Nu doar eu, și fosta soție, chiar dacă domiciliul copiiilor este la ea. Mai mult locuim în aceeași casă, în mod normal și ea trebuie să facă dovadă în instanță că participă la intreținerea copiiilor.
Nu s-a stabilit ca doar eu să plătesc pensie de întretinere, dar, tot din practica judiciară, această speță se poate traduce că există totuși o obligație în caz că ea pleacă cu copiii la un alt domiciliu. În natură, benevol sau în bani.

Ma intreb: care toata lumea va spune????? cei ce va spun au cunostinte juridice... sau sunt doar vorbe din popor?!?!

Practica instantelor este de a nu desparti fratii... deci tot interesul superior al minorului este si acest lucru.

După răspuns pare a fi o femeie. Părtinitoare.
Dacă copilul își manifestă dorința expresă să rămână cu mine, va rămâne la mine. Am toate condițiile să o cresc și educ. Nu intenționez să-l abandonez nici pe-al doilea copil, dar, tot din practica judiciară, copiii mici rămân la mame în peste 95% din situații când sunt mici. Dacă eu acum înițiez custodia ambilor, risc să pierd procesul doar din acest motiv. După ce acesta împlinește 10 anișori își poate manifesta dorința expresă de a rămâne la unul din părinți. Mama va avea drept de vizită oricând, în orice moment, eu nu-i voi impune un program și nici nu-i voi cere pensie alimentară, chiar voi cere în instanță expres acest lucru. Îmi vreau doar copiii și ei mă vor pe mine.
iDorin, utilizator
Legea nu va da dreptul sa renuntati la un drept al minorului.
Parintii in calitate de tutori ai minorilor, au dreptul si obligatia administrarii bunurilor acestora.
Pensia de intretinere este un drept al minorului pe care dvs. il administrati. Nu aveti cum sa renuntati la acest drept. Orice intelegere/tranzactie in acest sens este nula de drept.
Ok, banii din pensie vor merge într-un cont pe care-l voi deschide pe numele lor. Separat, în cote egale. Vor să beneficeieze de ei, este alegerea lor. Eu am suficienți bani să-mi cresc copiii fără contribuția ei.