avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună ...

Dacă am custodie exclusivă, îmi pot stabili domiciliul împreună cu copiii în altă țară?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 14:14, 12 Octombrie 2022
Ptiu, am greșit, nu am vazut ca exercita singura autoritatea parinteasca. Imi cer scuze.
Puteti pleca oriunde si le puteti schimba domiciliul copiilor.
Tatal are program de vizita ?
Faceti asa cum v-am scris.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, daca nu vi s-a stabilit prin hotarare judecatoreasca o adresa exacta pentru domiciliu, puteti sa o schimbati oriunde. Daca aveti stabilita o adresa, trebuie sa cereti in instanta modificarea domiciliului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea frontierei alexa_sidorencu alexa_sidorencu Am o curiozitate,am vazut procese in care s-a admis domiciliul copilului la o adresa din afara tarii,autoritate parinteasca exercitata in comun,cum poate ... (vezi toată discuția)
Divort - minor rabota rabota am o sentinta de divort in care la un minor s-a stabilit domiciliul la tata in Germania iar la celalalt minor la mama in Romania. Intrebarea este: Tatal daca ... (vezi toată discuția)
Suplinire consimtamant parinte lolo0112 lolo0112 Buna ziua. Pentru obtinerea unei hotarari judecatoresti care sa suplineasca acordul celuilalt parinte pentru iesirea temporara din tara a minorului, pe ... (vezi toată discuția)