Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cazul in care in dispozitivul hotararii nu a fost ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cazul in care in dispozitivul hotararii nu a fost mentionata ...

In cazul in care in dispozitivul hotararii nu a fost mentionata calea de atac, termenul de exercitare si nici instanta la care se depune cererea care este termenul pentru depunerea unei cereri de completare a dispozitivului? Mai este cel al caii de atac, atata timp cat el nu a fost mentionat in hotarare?
Legea stabilește calea de atac și nu instanta.
În rest, este de analizat cu hotărârea în fata.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Art. 457. Cod procedură civilă

(1) Hotărârea judecătorească este supusă numai căilor de atac prevăzute de lege, în condiţiile şi termenele stabilite de aceasta, indiferent de menţiunile din dispozitivul ei.

(2) Menţiunea inexactă din cuprinsul hotărârii cu privire la calea de atac deschisă contra acesteia nu are niciun efect asupra dreptului de a exercita calea de atac prevăzută de lege. Indicarea în mod greşit de către instanţă a termenului pentru exercitarea căii de atac constituie cauza de repunere în termen din oficiu a căii de atac exercitate cu respectarea indicaţiei greşite a instanţei.
romascanu, moderator