Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Asistenta medicala la domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Asistenta medicala la domiciliu

Buna ziua,

Am o matusa trecuta de 80 de ani care a suferit recent o fractura de bazin. Nu va putea si nu va avea voie sa se miste timp de cateva saptamani. Timp in care trebuie sa faca si un tratament injectabil. Evident, acasa.
Medicul ei de familie a refuzat sa trimita sau sa recomande pe cineva pentru injectiile astea spunand ca nu are nici o obligatie.
Prima intrebare: ce responsabilitati are medicul de familie (sau personalul din subordinea lui) fata de pacientii cu boli acute (nu e vorba de ceva cronic sau de un handicap) care trebuie tratati la domiciliu?
A doua intrebare: primaria ofera vreun serviciu de asistenta sociala pentru batrani care ar putea sa includa si tratamentul injectabil?

Va multumesc!
Nu stiu in ce oras va aflati dar va spun faptul ca in Brasov, acest lucru este posibil daca va adresati Serviciului Persoane Varstnice (S.P.V.) din cadrul Primariei. Un astfel de serviciu trebuie sa existe in orice Primarie.
O persoana varstnica poate beneficia de servicii de ingrijire la domiciliu daca are domiciliul in acel oras, nu este incadrata in grad de handicap grav si nu a incheiat un contract de vanzare cumparare cu clauze de intretinere.
Pentru a putea beneficia de serviciile oferite de S.P.V. este necesar ca persoana varstnica sa solicite acest lucru printr-o cerere depusa la registratura institutiei. Pot solicita servicii pentru persoana varstnica si alte persoane, dar cu acordul acesteia.
In urma solicitarii se efectueaza o evaluare socio-medicala, la domiciliul solicitantului, (partea medicala a evaluarii se efectueaza de medicul de familie), urmand a stabili cu persoana varstnica serviciile ce vor fi acordate.
Serviciile de ingrijire la domiciliu se acorda cu plata unei contributii, functie de tipul serviciului. Exemplu:
- efectuare cumparaturi 0.125% din venitul pe membru de familie/un serviciu;
- preparare hrana 0.1% din venitul pe membru de familie/un serviciu - se cumuleaza procentele pentru fiecare serviciu efectuat in luna anterioara platii.
Pentru demararea procedurii este necesar a se completa o cerere in care sa fie mentionate corect numele, adresa si telefonul persoanei varstnice.
Mai multe informatii pe adresa:
[ link extern ] ;)