avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Mi-am schimbat permisul românesc în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Mi-am schimbat permisul românesc în permis italienesc. ...

Bună ziua! Mi-am schimbat permisul românesc în permis italienesc. În vara am vrut să obțin și categoria A, dar îmi trebuia permis românesc. Am încercat să îl schimb, dar după ce am depus actele în acest sens am fost sunat de la DRPCIV și mi-au spus că figurez cu un alt permis, cu o serie diferită și cu o altă valabilitate față de permisul pe care l-am predat. Aparent autoritățile din Italia mi-au eliberat un alt permis de conducere pe care eu nu l-am solicitat și nici nu am intrat în posesia lui. Acum autoritățile române nu vor să îmi elibereze permisul pe motivul că așteaptă un răspuns din Italia în legătură cu permisul meu. Am fost la poliția locală și m-au verificat în baza de date și figurez cu permis preschimbat. Situația asta durează deja de 3 luni de zile. Eu sunt șofer de camion și din cauza asta nu pot merge la muncă. Mi-a fost eliberată o dovadă înlocuitoare a permisului de conducere care este valabilă 30 se zile și doar pe teritoriul României. Ce aș putea face pentru a intra mai repede în posesia permisului de conducere?
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 14:49, 14 Octombrie 2022
Nu inteleg de ce nu va luati permisul din Italia, care va asteapta acolo.

Deoarece cel din Italia este anulat din momentul in care autoritățile române l-au declarat preschimbat. Altfel situația ar fi fost foarte simplă.
latka a scris:

Nu inteleg de ce nu va luati permisul din Italia, care va asteapta acolo.

Cind s-a anulat ? Dvs. ati scris anterior ca ati depus o cerere de preschimbare a permisului italian, intr-un permis romanesc, dar nu vi s-a aprobat, pentru ca mai aveti deja un altul italian. Care e in Italia, dar nu l-ati primit.

Acum autoritățile române nu vor să îmi elibereze permisul pe motivul că așteaptă un răspuns din Italia în legătură cu permisul meu.

Oricum, daca vreti sa urgentati lucrurile, luati-va avocat si macar "amenintati-i" pe functionarii publici de la DRPCIV cu un proces in contencios administrativ, in care veti cere despagubiri materiale si plata cheltuielilor de judecata, pentru abuzul in serviciu savirsit. Asta printr-o notificare avocatiala.
[ link extern ]
Autoritățile din Italia spun că permisul este anulat, deoarece autoritățile române l-au declarat în baza de date internațională ca fiind preschimbat. Acum autoritățile rone așteaptă un răspuns de la italieni referitor la toată chestia asta.

latka a scris:

Cind s-a anulat ? Dvs. ati scris anterior ca ati depus o cerere de preschimbare a permisului italian, intr-un permis romanesc, dar nu vi s-a aprobat, pentru ca mai aveti deja un altul italian. Care e in Italia, dar nu l-ati primit.

Acum autoritățile române nu vor să îmi elibereze permisul pe motivul că așteaptă un răspuns din Italia în legătură cu permisul meu.

Oricum, daca vreti sa urgentati lucrurile, luati-va avocat si macar "amenintati-i" pe functionarii publici de la DRPCIV cu un proces in contencios administrativ, in care veti cere despagubiri materiale si plata cheltuielilor de judecata, pentru abuzul in serviciu savirsit. Asta printr-o notificare avocatiala.
[ link extern ]

Atunci trebuie sa vedeti unde-i birocratia mai "mare", la italienii care nu au trimis raspunsul oficial, sau la noi, care au primit raspunsul, dar nu se obosesc sa va elibereze actul. Nu prea aveti ce face.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am o problemă legată de permisul de conducere. ... Utilizator 6.0 Utilizator 6.0 Bună ziua! Am o problemă legată de permisul de conducere. Am avut permis romanesc și l-am preschimbat în italian. Vara asta am vrut să fac categoria A ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere preschimbat sergiuconstantin sergiuconstantin Buna seara,am din nou cateva intrebari care ma bantuie:D...fac un mic rezumat,dupa intreb......in 1999 am luat permisul cat.b,inainte de a expira(10 ani ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere strain - preschimbare - CatalinF CatalinF Buna, Am dobandit permisul de conducere in Italia in perioada in care locuiam acolo, acum vreau sa il preschimb in unul Romanesc, doar ca de vreo 3 luni ... (vezi toată discuția)