Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Vă rog să ne ajutați cu un sfat. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Vă rog să ne ajutați cu un sfat. Am decis să ...

Bună ziua,

Vă rog să ne ajutați cu un sfat. Am decis să cumpărăm un apartament prin programul Noua Casă. Avem nevoie de sfaturi la ce să fim atenți și mai ales când întocmim antecontractul ce data ar fi indicat să punem pentru achitarea restul sumei și pentru părăsirea imobilului a vechiului proprietar?
Este prima oară când cumpărăm apartament și avem emotii.
Mulțumesc!
Sfatul meu este sa consultati si un avocat care sa vada toate actele si sa va indrume ce sa faceti, daca merita sa cumparti sau nu.
Actele vor fi studiate si de banca, care, daca vede probleme prin ele, nu va aproba creditul dar nu strica si parerea unui avocat.
Si inca un sfat, sa cumparti apartamentul liber- ati semnat actele, ati primit cheile, vechiul proprietar poate taragana mutarea si apoi aveti de umblat pe la executor, poate si instanta, daca nu mai vrea sa plece...
Ionut.ion, utilizator
Bună ziua,

Pentru mai multe informații cu privire la programul Noua Casă, accesați următoarele articole:
- www.avocatnet.ro/articol_607...
- www.avocatnet.ro/articol_606...