Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RELUAREA ACTIVITATII DUPA CONCEDIU PENTRU CRESTEREA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RELUAREA ACTIVITATII DUPA CONCEDIU PENTRU CRESTEREA COPILULUI

In momentul de fata sunt in concediu pentru cresterea copilului. Intrebarea mea este daca in momentul in care doresc sa imi reiau activitatea la firma la care lucrez (la implinirea celor 2 ani sau chiar mai devreme) angajatorul este obligat sa ma primeasca inapoi sau imi pot pierde locul de munca?
Angajatorul trebuie sa va primeasca inapoi.
Dar, dupa revenirea la locul de munca, puteti fi concediat(a) (aproape) ca orice alt salariat. Cel mai frecvent caz ar fi concedierea pentr desfiintarea postului, impotriva careia nu sunteti protejat decat pana la revenirea la locul de munca.
Faceti cerere de revenire,angajatorul va primeste dar va poate desfiinta locul de munca,situatie in care beneficiati de somaj.