Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.As dori sa intreb ptr un specialist in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.As dori sa intreb ptr un specialist in calcularea pensiilor,cum ...

Buna ziua.As dori sa intreb ptr un specialist in calcularea pensiilor,cum se calculeaza la valoare pensie indicele de corectie de 1,41.Mentionez ca momentan am o pensie de 1292 lei.Am dat in instanta si am castigat un indice de corectie de 1,41,fata de cel calculat in deciziea de pensionare la limita de varsta de 1,2.Stagiul total de cotizare este de 37 ani.5 luni si 12 zile,numarul total de puncte realizate este de 23.89803,punctajul mediu anual este de 0.81430,indice de corectie de 1,2?.Va multumesc!
Mie imi iese din calcule o pensie de 1518 lei. Punctajul pentru pensie va fi de 0,95680 . PS. Nu-i cine stie ce filozofie : se imparte punctajul dvs. de 0,81430 la 1.2 si rezultatul e punctajul mediu anual al dvs. obtinut din contributivitate ( fara indicele de corectie ) . Pe acesta il inmultiti cu noul indice de corectie de 1,41 si obtineti noul punctaj pentru pensie . Punctajul pentru pensie se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie ( azi e de 1586 lei ) si obtineti valoarea pensiei .
CHKa, utilizator