Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun sau unul ...

Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun sau unul care lucreaza probono? Va multumesc
Avocatii din oficiu sunt plătiți de stat și uneori cred ca iau bani mai mulți decât unii avocati aleși, de ceva timp...
Nu are nicio logica dar ce mai are logica în România?

Avocat probono trebuie sa va cautati singur.
Am auzit ca exista dar nu cunosc pe nimeni care sa cunoască un astfel de avocat și cunosc un număr foarte mare de avocati.

În consecință, încercați sa va găsiți un avocat care sa va ia foarte putini bani, lucru care poate fi realizabil...

Sper ca v-au fost de folos precizările mele ca să câștigați timp...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocații din oficiu în cazul în care ați beneficia de serviciile unia prin solicitarea de ajutor public judiciar,nu vi l alegeți dvs ci este desemnat de Barou .Pt pro Bono trebuie sa prezentați de ce ați beneficia de astfel de serviciu din partea unui av,soc de avocatura,aveți un handicap o boala grava , o situație sociala speciala etc.( editat)Daca va incadrati ,puteți trimite un mail către firmele de avocatura ,av din zona dvs cu ceva acte doveditoare cu o descriere succinta a situației juridice etc.
gi-jane2, moderator

Buna ziua,
Avocatul din oficiu vi se atribuie (in anumite conditii) dar fara a avea posibilitatea de a-l alege.
Avocat care sa lucreze pro-bono cam greu: in primul rand pentru o activitate pro-bono, avocatul trebuie sa ia aprobare de la Barou pt. acel dosar; in al doilea rand, inseamna ca acesta sa lucreze ... aducand bani de acasa ca sa plateasca taxele aferente activitatii, contractului incheiat cu dvs. Cam greu sa gasiti pe cineva!!!

Stefania_aa a scris:

Poate cineva sa imi recomanda un avocat din oficiu bun sau unul care lucreaza probono? Va multumesc