Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in ...

Stie cineva daca in UK este legal ca banii sa fie blocati in blockchain de firmele de brokeraj?

Se foloseste de o firma sau de o asa zisa firma, nu imi este clar.

Exista persoane care nu isi pot scoate banii decat daca achita o taxa dar am remarcat ca exista si persoane care au achitat taxa si nu au recuperat banii ceea ce duce la ideea de inselaciune.
Ei afirma ca ar fi vorba de o taxa pe care o ia statul englez dar nu pare deloc asa.

Aveti aici problemele intampinate de romani:

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Depinde de situatie. Despre ce moneda e vb... Verificati mai intai firma de brokeraj daca este inregistrata legal..De regula ei ar trebui să câștige o taxă echitabilă pentru serviciul respectiv.. Intre banca si borkerul . Aici e vb despre lumea virtuala a criptomonedelor si e cam sumbra situatia .... De fapt Blockchain reprezintă, un sistem de rețele de calculatoare decentralizate care ține evidența tuturor tranzacțiilor făcute într-o numita moneda virtuala.
Din cate stiu in materia criptomonedelor pana in aprilie 2022 nici nu a existat un cadru legal de taxare a tranzactiilor cu critpto.... ulterior s-a discutat la nivelul institutional al comertului considerand fostul premier ca este necesară existența unei autorități de reglementare. Sunt totusi supuse taxarii veniturile declarate din criptomonede.

La nivel Euopean abia acum se poate spune ca s-a finalizat o reglementare in domeniu. [ link extern ]
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Începând cu 31 martie, firmele care operează servicii cripto în Marea Britanie trebuie să fie înregistrate la Autoritatea de Conduită Financiară.. FCA a declarat că un "număr mare" de companii cripto nu îndeplinesc standardele necesare de combatere a spălării banilor. Doar 33 de companii au intrat în registru. Peste 80 % dintre firmele evaluate de autoritatea de reglementare fie și-au retras cererile, fie au fost respinse.
Doar 5 firme functioneaza legal in UK. Lista e afisata in link-ul urmator [ link extern ] /

Pe site-ul FCA in UK exista deja o pagina destinata fraudelor unde pot fi sesizate cazurile de inselaciune [ link extern ]
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Va mulțumesc foarte mult!

Nu ma așteptăm să obtin informații atat de valoase pe forum pentru ca este o zona destul de sumbra, asa cum bine spuneați.

Ar trebui interziși și guvernul britanic ar trebui sa ia măsuri.

Pentru români, brokerii sau asa zișii brokeri, sunt cetățeni moldoveni foarte probabil.
Nu sunt români.
Este curios sa nu fie români...
Stiti cumva dacă exista și cetățeni romani?
Nu am nicio informație în acest sens.

Pentru nemti și alte nații trebuie sa fie nemti sau oameni din nația respectiva.

Politia română pare cam discreta și evita sa se bage din câte am tatonat eu...
Am luat pulsul...și când aud de UK nu prea sunt încântați...

Eu as vrea sa am un rol cât mai activ intr-o astfel de investigație împotriva criminalitatii transfrontaliere.
Pe surse, cum se spune, pare sa fie o înșelăciune conform polițiștilor...
Ar fi hackeri...
Dar, mie încă nu îmi este înca clar...

Revenind la platformă, dacă autoritățile engleze o desființează ar putea urmări sa șteargă orice platformă sau este doar un fals indus fata de cei înșelați?
Ca o televiziune cu circuit închis, dacă ați înțeles, adica sa nu poată vedea decât cei înșelați.

Știți care este culmea?
Ei îți și spun sa verifici ce referințe bune au în online, mai înainte de a investi.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Autoritatile din UK din cate stiu nu permit asemenea derapaje p site-urile lor tocmai de aceea, acel link din UK nu mai este functional posibil ca i-au dat chiar ei block. In schimb, asa cum am mentionat in comentariul anterior exista pe pagina oficiala a autoritatilor in domeniu din Marea Britanie un nr de tel 0800 111 6768 (freephone)
0300 500 8082 from the UK sau +44 207 066 1000 from abroad, si o adresa de e-mail ptr sesizarea fraudelor/ inselaciunilor de acest tip.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Va mulțumesc din nou.
O sa anunț autoritățile judiare române ca sa se informeze mai bine.

Autoritățile române nu se pot descurca singure, cred eu.
Nici nu par încântate de asa ceva.