avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in valoare ...

Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in valoare de 200 lei, dar agentul i-a luat doar numele și i-a zis sa scrie “ nu am de declarat nimic”. A plătit prejudiciul și a plecat. Se mai poate aștepta la ceva ? Doamna de acolo zicea ca vor derula in spate camerele, așa se face ? Caci vei plăti și ce ai mai furat (eventual).
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:00, 21 Octombrie 2022


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vor vedea ca a mai furat anterior vor depune plângere penală.
Depinde ce vor vedea...

Scris din București 2022



Am uitat sa Menționez. A făcut domnul care l-a interpelat poza la produsele neplătite. Pt ce a făcut asta ? Un fel de raport ca sa aibă o statistica ?
Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.

Vizavi de probare.. au zis ca au cazuri de astea zilnice. Ma gândesc ca n-or sta la fiecare sa deruleze câteva zile. După un eveniment ca asta, m as concentra pe viitorii eventuali hoți decât sa ma chiorasc ore pt trecutul fiecăruia.
Asta depinde de ei.
Se fura mult și agenții de paza au niște obligații.
Se pot ocupa unii special de asa ceva iar alții sa asigure paza.

Ar fi bine sa își caute avocat din timp pentru ca dacă vor avea probe vor veni sa îl ia de acasă pentru audiere.
Avocatii asigura confidențialitate dar dacă va fi luat la politie va fi greu de asigurat confidențialitatea discuției dintre client și avocat în secția de poliție.
Costa suplimentar asa ceva pentru ca este deranj mare și atmosfera devine foarte tensionata.

Scris din București 2022
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


roscovan99 a scris:



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.

Vizavi de probare.. au zis ca au cazuri de astea zilnice. Ma gândesc ca n-or sta la fiecare sa deruleze câteva zile. După un eveniment ca asta, m as concentra pe viitorii eventuali hoți decât sa ma chiorasc ore pt trecutul fiecăruia.

L-au luat de o parte “ca de la om la om” și i-au zis ca e tanar și e păcat sa aibă dosar penal de acum. Credeți ca a fost un fel de “ te iertam acum dar data viitoare nu”?:))

Alte discuții în legătură

Recuperare RobertDo RobertDo Buna ziua. O cunostinta de-a mea a fost surprinsa furand marfuri din magazin. Marfuri in valoare de sub 30 RON. 2 angajate ale magazinului au fost implicate. ... (vezi toată discuția)
Acuzatie complicitate furt magazin Vochita Vochita In data de 24 03 2013 am fost cu fiica mea ea este persoana cu handicap accentuat la cumparaturi aceasta a furat in valoare de 184 lei , a venit politia ne-a ... (vezi toată discuția)
Agresiune paza dumutaadrian dumutaadrian Buna ziua, am si eu o nelamurire,in orasul de unde sunt este un mall, iar de cate ori merg acolo,paznicii se agita,vin dupa mine,ma urmaresc,au zis la fiecare ... (vezi toată discuția)