Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in valoare ...

Buna ziua! Prietenul meu a fost prins azi furând in valoare de 200 lei, dar agentul i-a luat doar numele și i-a zis sa scrie “ nu am de declarat nimic”. A plătit prejudiciul și a plecat. Se mai poate aștepta la ceva ? Doamna de acolo zicea ca vor derula in spate camerele, așa se face ? Caci vei plăti și ce ai mai furat (eventual).

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vor vedea ca a mai furat anterior vor depune plângere penală.
Depinde ce vor vedea...

Scris din București 2022

Am uitat sa Menționez. A făcut domnul care l-a interpelat poza la produsele neplătite. Pt ce a făcut asta ? Un fel de raport ca sa aibă o statistica ?
Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.

Vizavi de probare.. au zis ca au cazuri de astea zilnice. Ma gândesc ca n-or sta la fiecare sa deruleze câteva zile. După un eveniment ca asta, m as concentra pe viitorii eventuali hoți decât sa ma chiorasc ore pt trecutul fiecăruia.
Asta depinde de ei.
Se fura mult și agenții de paza au niște obligații.
Se pot ocupa unii special de asa ceva iar alții sa asigure paza.

Ar fi bine sa își caute avocat din timp pentru ca dacă vor avea probe vor veni sa îl ia de acasă pentru audiere.
Avocatii asigura confidențialitate dar dacă va fi luat la politie va fi greu de asigurat confidențialitatea discuției dintre client și avocat în secția de poliție.
Costa suplimentar asa ceva pentru ca este deranj mare și atmosfera devine foarte tensionata.

Scris din București 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

roscovan99 a scris:

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da.
Daca are mai multe furturi și se va proba poate fi și arestat preventiv.

Vizavi de probare.. au zis ca au cazuri de astea zilnice. Ma gândesc ca n-or sta la fiecare sa deruleze câteva zile. După un eveniment ca asta, m as concentra pe viitorii eventuali hoți decât sa ma chiorasc ore pt trecutul fiecăruia.

L-au luat de o parte “ca de la om la om” și i-au zis ca e tanar și e păcat sa aibă dosar penal de acum. Credeți ca a fost un fel de “ te iertam acum dar data viitoare nu”?:))