Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie, angajator nou
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie, angajator nou

Buna.
Daca o persoana se afla in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de doi ani, si doreste sa isi reia activitatea, dar nu la angajatorul unde ii este suspendat contractul, ci in alt loc cu contract de munca nou, mai trebuie sa respecte cele 30 de zile pentru obtinerea stimulentului de insertie? Daca da, cum ar fi corect sa procedeze?
Multumesc in avans pentru raspunsuri!
Raspund tot eu in caz ca mai sunt altii in situatia asta.
Am intrebat la primarie la plati. Au zis ca nu. E nevoie doar de o adeverinta de la noul angajator cu data angajarii (respectiv data reluarii activitatii).