Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,daca am o hotarare pentru pensie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,daca am o hotarare pentru pensie de intretinere 1/6 ...

Buna ziua,daca am o hotarare pentru pensie de intretinere 1/6 din venitul meu lunar realizat ,la instanta am prezentat adeverinta de salar dar am si doua firme unde sunt asociat unic,trebuie sa platesc si din veniturile firmelor sau numai sin salar.As dorii daca exista o lege sau articol unde ma obliga ca trebuie sa platesc si de la veniturile firmelor.Va multumesc,astept raspuns.
Nu există nici o lege să vă oblige să plătiți ca ACȚIONAR pensie de întreținere din profitul firmelor, ci doar din dividendele nete pe care le încasați dumneavoastră din profitul firmelor.
Din profirtul firmelor reinvestit nu de plăteste pensie de întreținere.

Adică un procent de 1/6 din venitul lunar net al tuturor veniturilor personale, atât salariu lunar, cât și dividende de la firmă.

Când încasați dumneavoastră dividende din profitul firmelor, plătiți și 1/6 din valoarea netă a dividendelor.

Firmele în sine nu sunt obligate să plătească pensie de întreținere.
Dapix, utilizator
Există articol de lege dacă pensia v-a fost stabilită în cotă lunară procentuală.

- Cuantumul întreţinerii -Art. 529, Cod Procedura Civilă.

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Dapix, utilizator