Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se considera ca si ...

Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se considera ca si cum aș avea locuință !?!?
Ați moștenit Palatul Buckingham sau o garsonieră în Poplaca?
Scuze.
Unele întrebări de pe forum sună distractiv.
12,5% din ce, mai exact? (cât de mare este imobilul?)
Și cine, mai exact, ar putea să considere că ...?
Sunt necesare mai multe amănunte.
De exemplu, dacă imobilul este moștenit, dar există și soț supraviețuitor care are un drept de abitație asupra imobilului, atunci n-aveți locuință. (adică aveți o cotă parte ideală, abstractă, din dreptul de proprietate, dar admirați ușa pe dinafară până la partaj).
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns. Am inteles acum. O seara frumoasa in continuare.