avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se considera ca si ...

Aveti idee daca detin 12.5% dintr-un imobil se considera ca si cum aș avea locuință !?!?
Cel mai recent răspuns: Val3ntin2018 , utilizator 19:07, 23 Octombrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ați moștenit Palatul Buckingham sau o garsonieră în Poplaca?
Scuze.
Unele întrebări de pe forum sună distractiv.
12,5% din ce, mai exact? (cât de mare este imobilul?)
Și cine, mai exact, ar putea să considere că ...?
Sunt necesare mai multe amănunte.
De exemplu, dacă imobilul este moștenit, dar există și soț supraviețuitor care are un drept de abitație asupra imobilului, atunci n-aveți locuință. (adică aveți o cotă parte ideală, abstractă, din dreptul de proprietate, dar admirați ușa pe dinafară până la partaj).
Ultima modificare: Duminică, 23 Octombrie 2022
romascanu, moderator
Multumesc pentru raspuns. Am inteles acum. O seara frumoasa in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj succesoral, ordonanþã preºedinþialã. TheThunder49 TheThunder49 Bună ziua! Am următoarea nelămurire cu privire la admisibilitatea unei cereri prin care se solicită pe cale de ordonanţă preşedinţială permiterea ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte mostenirea ? swann_cta swann_cta Buna seara.Parinti mei au fost casatoriti ,iar dupa 7 ani au divortat ,in timpul casatoriei au cumparat o garsoniera pe numele amandurora ,dupa despartire nu ... (vezi toată discuția)
Coproprietar nu pot sa intru in apartament geoct geoct dupa decesul tatalui am mostenit 3/4 din 1/2 masa susccesorala la un apartament si o masina .ieri am fost la mama sa vad ce face si sa intru in casa sa vad ce ... (vezi toată discuția)