avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUNA SEARA , AM UN TESTAMENT PENTRU UN LOC DE VECI DE ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUNA SEARA , AM UN TESTAMENT PENTRU UN LOC DE VECI DE LA O PERSOANA ...

BUNA SEARA , AM UN TESTAMENT PENTRU UN LOC DE VECI DE LA O PERSOANA DECEDATA DE 7ANI SI NU AM FACUT DECLARATIA DE ACCEPTARE IN TERMENUL LEGAL, MENTIONEZ CA NU ERA RUDA SI AM AVUT CONTRACT DE VANZARE CUMAPARE CU CLAUZA DE INTRETINERE NEAVAND MOSTENITORI LEGALI SI FIIND VADUVA ! CUM POT INTRA IN POSESIA BUNULUI?
Cel mai recent răspuns: pixilina , utilizator 12:05, 25 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dezbateti succesiunea.
Rugam respectati regulamentul forumului si nu postati cu majuscule
Initial este necesar sa va interesati la administratia cimitirului despre statutul actual al locului de veci
In perioada de 7 ani ati achitat taxele aferente?

Multumesc, am platit taxele in fiecare an ,iar locul este pe termen nelimitat!
Multumesc, dar notarii la care am fost se cramponeaza de faptul ca nu am facut declaratia de acceptare a testamentului in termen de 1 an de la deces!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de veci ghencea civil alexandru57 alexandru57 Am o mostenire inca nedezbatuta in urma mortii tatalui si a fratelui meu,care consta in doua locuri de veci in cimitirul ghencea civil.trebuie sa ma prezint ... (vezi toată discuția)
Cadastru loc de veci stroeromina2005 stroeromina2005 Buna ziua.As dori sa stiu daca trebuie facut cadastru la locul de veci ,sau se poate face in momentul in care se vrea a fi vandut? (vezi toată discuția)
"loc de veci" sau "concesiune pe perioada nelimitata" ? unteolog unteolog Am mostenit de la parinti 2 locuri de veci la cimitirul Bellu din Bucuresti; locurile fusesera cumparate de strabunici in anul 1901. Pe actele din acea vreme ... (vezi toată discuția)