Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate pe numele ambilor proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate pe numele ambilor proprietari

Buna ziua, detin impreuna cu varul meu un teren agricol arabil, in cote egale, pentru care a fost facut cadastrul. Problema este că a fost emis un singur titlu de proprietate pentru teren, pe care il detine varul meu, desi suntem amandoi proprietari. Cum as putea intra si eu in posesia unei copii legalizate a titlului, avand in vedere că nu doreste să mi-l puna la dispozitie pentru legalizare? Unde as putea sa ma adresez pentru a avea si eu o copie legalizata a titlului de proprietate? Ce acte sunt necesare pentru a fi depuse? Multumesc.
mihaita70, utilizator
Buna ziua, institutia emitenta a titlului de proprietate va poate elibera la cerere un duplicat. Indicati in cerere toate elementele cunoscute ale titlului de proprietate al carui duplicat il solicitati, faptul ca sunteti coproprietar impreuna cu o copie a C.I.-ului dvs.