Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege data in perioada Covid pentru persoane peste 70 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege data in perioada Covid pentru persoane peste 70 ani

Buna ziua,
Exista o lege data in perioada Covid care obliga la expertiza discernamant sau adeverinta de la medicul de familie pentru persoane peste 70 pentru acte notariale?
Multumesc!
Pushu, utilizator
Nu a fost data nicicand o lege in acest sens.
Mulțumesc frumos! Deci ramane la latitudinea notarilor daca cer sau nu?

gi-jane2 a scris:

Nu a fost data nicicand o lege in acest sens.

Da. Daca omul pare derutat, indiferent de varsta, notarul il trimite la iml pt certificat.