avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lege data in perioada Covid pentru persoane peste 70 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lege data in perioada Covid pentru persoane peste 70 ani

Buna ziua,
Exista o lege data in perioada Covid care obliga la expertiza discernamant sau adeverinta de la medicul de familie pentru persoane peste 70 pentru acte notariale?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 25 Octombrie 2022
Pushu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:40, 25 Octombrie 2022
Nu a fost data nicicand o lege in acest sens.
Mulțumesc frumos! Deci ramane la latitudinea notarilor daca cer sau nu?

gi-jane2 a scris:

Nu a fost data nicicand o lege in acest sens.

Da. Daca omul pare derutat, indiferent de varsta, notarul il trimite la iml pt certificat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza psihiatrica 80 plus ? dumitru2000 dumitru2000 X are 90 de ani si se tine inca bine; el vrea sa instraineze un apartament Are nevoie la notar de o expertiza psihiatrica ? Care e sanctiunea daca nu ... (vezi toată discuția)
Certificat medico-legal pentru contract de vanzare-cumparare cu persoana in varsta cpypst cpypst Buna ziua, Doresc sa semnez un contract de vanzare-cumparare pentru un teren, vanzatorul fiind o persoana in varsta (80 ani). As avea urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Unde se poate incheia actul de vinzare cumparare flipisor flipisor Am si eu o problema si cer ajutorul. Am gasit sa cumpar un teren la munte. Proprietara terenului este o batrina de 83 de ani, luată in grija de unica ei ... (vezi toată discuția)