Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ,sotul meu (decedat acum) avea un frate si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ,sotul meu (decedat acum) avea un frate si o sora,fratele ...

Bună ziua ,sotul meu (decedat acum) avea un frate si o sora,fratele făra mostenitori( sotie ,copii) ia dat prin testament surori lui partea din avere parintilor.Eu pot ataca testamentul,pot cere reductia testamentara multumesc.
doar daca va incalca rezerva succesorala.
Va rog să-mi explicati mai pe indelete,mi sa spus k doar ea este beneficiara parti lui.
pai, sotul nu mai avea nimic decat averea de la parinti? nu mai avea nimic, nu mai aveti bunuri in comun?
gi-jane2, moderator
Sotul meu si fratele lui au facut succesiune dupa parinti ( cumnata mea sora lor a renuntat la mostenirea dupa parinti),am ramas eu si cumnata .Intrebarea mea era daca eu prin atacarea testamentului mai primes ceva si din parte cumnatului decedat.

gi-jane2 a scris:

pai, sotul nu mai avea nimic decat averea de la parinti? nu mai avea nimic, nu mai aveti bunuri in comun?

Scuze, cand am citit de reductiune, m-am dus cu gandul ca sotul dvs a lasat prin testament, acum vad ca fratele lui ( cumnatul dvs) a lasat prin testament, surorii sale.
Nu puteti ataca testamentul lasat de cumnat ca nu sunteti mostenitorul lui. Si daca sotul dvs era in viata, nici el nu putea ataca testamentul lasat de frate, ca fratii nu sunt mostenitori rezervatari.
gi-jane2, moderator