Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot recupera o sumă de bani, câștigată prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot recupera o sumă de bani, câștigată prin hotărâre ...

Cum pot recupera o sumă de bani, câștigată prin hotărâre judecătorească, de la persoana care m-a înșelat?

Am castigat in instanta suma de 1800 lei, în urma unui proces de înșelăciune, dar nu am alte date ale inculpatului in afara de nume. Precizez ca in hotararea publicata pe site este mentionata prescrierea faptei penale. Cum pot proceda, trebuie sa contactez IPJ pentru a solicita datele de contact ale acestuia si date precum CNP, adresa si sa contactez un executor judecătoresc? Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, datele de identificare ale inculpatului ar trebui sa se regaseasca in dosarul penal: de instanta sau de UP. Ulterior obtinerii acestor date, trebuie sa formulati o cerere de executare silita catre un executor judecatoresc. Puteti realiza aceste demersuri personal sau prin avocat.
Ar trebui mers la Evidenta Populației.