Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Dacă moștenește o proprietate pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Dacă moștenește o proprietate pe care are cineva ...

Bună ziua
Dacă moștenești o proprietate pe care are cineva uzufruct viager ( lăsat în testament de fostul proprietar), uzufructuarul are dreptul sa nu te lase sa locuiești și tu acolo sau chiar sa nu te primească pe proprietate?
Bad mother, utilizator
Buna ziua,
Da. Are acest drept.
Atat timp cat persoana respectiva traieste, nu o puteti deranja in dreptul ei de proprietate.
Cine are drept de uzufruct, are dreptul sa stea singur si sa foloseasca imobilul dupa cum dorește, chiar si sa inchirieze. Dupa decesul uzufructuarului, veti stapani intreg imobilul, daca mai apucati.
Va rog frumos, exista o referință legala ( text lege, articol) care sa arate ca nudul proprietar nu poate dispune de folosinta imobilului cât trăiește uzufructuarul?
Multumesc!

gi-jane2 a scris:

Cine are drept de uzufruct, are dreptul sa stea singur si sa foloseasca imobilul dupa cum dorește, chiar si sa inchirieze. Dupa decesul uzufructuarului, veti stapani intreg imobilul, daca mai apucati.

Bad mother, utilizator
Art. 709. -
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

Prin definitie, nudul proprietar are proprietatea golita de continut, dreptul de folosinta apartinand uzufructuarului.
gi-jane2, moderator
Mulțumesc!
In cazul nostru, uzufructuarul este foarte in vârstă (95 ani) și nu cred ca se mai poate descurca singura, are nevoie de o persoana, la alegere, care sa stea cu ea, sa o îngrijească. . Are însă o "moștenitoare" care vorbește ( hotaraste) în locul ei,

gi-jane2 a scris:

Art. 709. -
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

Prin definitie, nudul proprietar are proprietatea golita de continut, dreptul de folosinta apartinand uzufructuarului.