avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Dacă moștenește o proprietate pe care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Dacă moștenește o proprietate pe care are cineva ...

Bună ziua
Dacă moștenești o proprietate pe care are cineva uzufruct viager ( lăsat în testament de fostul proprietar), uzufructuarul are dreptul sa nu te lase sa locuiești și tu acolo sau chiar sa nu te primească pe proprietate?
Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2022
Bad mother, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:29, 2 Noiembrie 2022
Buna ziua,
Da. Are acest drept.
Atat timp cat persoana respectiva traieste, nu o puteti deranja in dreptul ei de proprietate.
Cine are drept de uzufruct, are dreptul sa stea singur si sa foloseasca imobilul dupa cum dorește, chiar si sa inchirieze. Dupa decesul uzufructuarului, veti stapani intreg imobilul, daca mai apucati.
Va rog frumos, exista o referință legala ( text lege, articol) care sa arate ca nudul proprietar nu poate dispune de folosinta imobilului cât trăiește uzufructuarul?
Multumesc!


gi-jane2 a scris:

Cine are drept de uzufruct, are dreptul sa stea singur si sa foloseasca imobilul dupa cum dorește, chiar si sa inchirieze. Dupa decesul uzufructuarului, veti stapani intreg imobilul, daca mai apucati.

Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2022
Bad mother, utilizator
Art. 709. -
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

Prin definitie, nudul proprietar are proprietatea golita de continut, dreptul de folosinta apartinand uzufructuarului.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
Mulțumesc!
In cazul nostru, uzufructuarul este foarte in vârstă (95 ani) și nu cred ca se mai poate descurca singura, are nevoie de o persoana, la alegere, care sa stea cu ea, sa o îngrijească. . Are însă o "moștenitoare" care vorbește ( hotaraste) în locul ei,

gi-jane2 a scris:

Art. 709. -
În lipsă de stipulaţie contrară, uzufructuarul are folosinţa exclusivă a bunului, inclusiv dreptul de a culege fructele acestuia.

Prin definitie, nudul proprietar are proprietatea golita de continut, dreptul de folosinta apartinand uzufructuarului.

Alte discuții în legătură

Uzufructuarul poate inchiria? ionutneamtu ionutneamtu Buna ziua! Va rog sa-mi dati o parere cu privire la o problema: in urma cu mai multi ani, in baza unui contract de vanzare-cumparare am dobandit un apartament ... (vezi toată discuția)
Uzufruct aura19731991 aura19731991 Daca sotul ia lasat casa sotiei cu contract de vinzare cumparare cu uzufruct el are dreptul sa nu ii dea voie in casa sotiei daca sint despartiti de ani ... (vezi toată discuția)
Contract comodat se semneaza de persoana cu uzufruct sau de cea cu nuda proprietate. buna ziua, vreau sa-mi mut sediul firmei de la cabinetul de avocatura ... VASSY VASSY Buna ziua, Vreau sa-mi mut sediul firmei de la cabinetul de avocatura la mine acasa si sa fac contract de comodat, insa problema este ca nu stiu cine trebuie ... (vezi toată discuția)