avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit la castigul din tranzactiile pe bursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit la castigul din tranzactiile pe bursa

Dacă nu am bani sa platesc taxe ptr. profitul de la bursa plătesc amenda, chiar dacă renunț la profit?
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:06, 31 Octombrie 2022
Vedeți sa nu fiți victima unei infracțiuni.
Detaliați problema.

Nu faceți nicio plată.
Nu cumva este o situatie similara?

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai aveti și aici detalii ca să va lămuriți:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Plata impozitului la castigul din tranzactiile pe bursa se face anul urmator pentru castigul realizat la vanzarea actiunilor din acest an. In anul urmator veti primi de la brokerul prin intremediul caruia ati facut tranzactii la bursa, fisa contului cu castigul/pierderea realizat in 2022 si apoi va trebui sa depuneti la finante declaratia unica (castigul/pierderea realizat din 2022) si apoi sa platiti impozitul pana pe 25 mai 2023. Daca nu platiti la termenul acesta, va vor pune penalitate de intarziere. Impozitul este 10% aplicat doar valoarea anuala a castigului.
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2022
george-neagu, moderator
Userul se refera la faptul ca trebuie platit impozitul la statul britanic.
Deci, nu la statul roman.

Insa, nu pare sa procedeze asa statul britanic si aceasta inseamna ca banii nu i-ar lua statul...

Chiar as fi curios din ce oras este userul Violeta Gh.
Si despre ce firma este vorba?
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro si le-am vandut valinv valinv buna ziua, am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro. le-am vandut in 2023 cu 20000 euro, deci profit 10000 euro. din cei 10000 am cumparat alte actiuni. ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe venit din investitii la bursa si cryptomonede MariusDanPopa MariusDanPopa Declaratia Unica 212: Sa spunem ca am obtinut venituri, ca persoana fizica, din investitiile la bursa in Romania: 100000 RON. Din venitul obtinut insa am ... (vezi toată discuția)
Ce obligatii fiscale are o persoana fizica pentru tranzactii cu titluri de valoare? roflorin roflorin Ce obligatii fiscale are in acest an, o persoana fizica, care obtine venit doar din tranzactii titluri de valoare? (vezi toată discuția)