Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata impozit la castigul din tranzactiile pe bursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata impozit la castigul din tranzactiile pe bursa

Dacă nu am bani sa platesc taxe ptr. profitul de la bursa plătesc amenda, chiar dacă renunț la profit?
george-neagu, moderator
Vedeți sa nu fiți victima unei infracțiuni.
Detaliați problema.

Nu faceți nicio plată.
Nu cumva este o situatie similara?

www.avocatnet.ro/forum/discu...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mai aveti și aici detalii ca să va lămuriți:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Plata impozitului la castigul din tranzactiile pe bursa se face anul urmator pentru castigul realizat la vanzarea actiunilor din acest an. In anul urmator veti primi de la brokerul prin intremediul caruia ati facut tranzactii la bursa, fisa contului cu castigul/pierderea realizat in 2022 si apoi va trebui sa depuneti la finante declaratia unica (castigul/pierderea realizat din 2022) si apoi sa platiti impozitul pana pe 25 mai 2023. Daca nu platiti la termenul acesta, va vor pune penalitate de intarziere. Impozitul este 10% aplicat doar valoarea anuala a castigului.
george-neagu, moderator
Userul se refera la faptul ca trebuie platit impozitul la statul britanic.
Deci, nu la statul roman.

Insa, nu pare sa procedeze asa statul britanic si aceasta inseamna ca banii nu i-ar lua statul...

Chiar as fi curios din ce oras este userul Violeta Gh.
Si despre ce firma este vorba?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat