Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... In legătură cu legea 142/2022.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

In legătură cu legea 142/2022.

Bună ziua! In legătură cu legea 142/2022, se aplica si pentru persoanele ce investesc prin platforma trading212?
Daca de exemplu vând niste actiuni, dar nu scot, nu ma folosesc de profit, ci il reinvestesc, trebuie declarată această acțiune și platit impozit?
Vă mulțumesc frumos!
george-neagu, moderator
Când va vindeți acțiunile, înseamnă că ați marcat câștigul și deci trebuie completata declaratia unica, chiar dacă banii raman în continuare acolo, în cont la broker sau cumpărați alte acțiuni.
Când va vindeți acțiunile, înseamnă că ați marcat câștigul și deci trebuie completata declaratia unica conform fisei contului primita de la broker, chiar dacă banii raman în continuare acolo, în cont la broker sau cumpărați alte acțiuni.
george-neagu, moderator
Si aceasta declaratie unica pana cand trebuie intocmita?
Pentru anul 2022 (adica pentru castigul/pierderea realizate in 2022), declaratia unica trebuie completata și depusa prin contul deschis de dumneavoastră pe spațiul privat virtual, pana la 25 mai 2023.
Dacă nu aveți cont, mergeți la ghișeu la cei de la finanțe și va ajuta ei sa-l înregistrați.
george-neagu, moderator