Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce obligatii fiscale are o persoana fizica pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce obligatii fiscale are o persoana fizica pentru tranzactii cu titluri de valoare?

Ce obligatii fiscale are in acest an, o persoana fizica, care obtine venit doar din tranzactii titluri de valoare?
george-neagu, moderator
Doar declaratia unica pentru închiderea anului 2022 (dacă e vorba de tranzacții la Bursa de valori Bucuresti). Pentru impozit pe castig.
Dacă câștigul este peste 6 salarii minime brute, veți plăti și contribuție la sănătate.
Pentru ce veți realiza în acest domeniu de la 1 ianuarie 2023, nu veți mai depune dumneavoastră aceasta declarație deloc.
george-neagu, moderator
Sa inteleg ca ptr 2023 nu mai este cazul de contributie la sanatate?
Pentru 2023 nu se mai plătește impozitul pe câștigul din tranzacțiile bursiere asa cum îl știați pana anul trecut. Se oprește și plătește direct de broker.
Contribuția la sănătate rămâne.
george-neagu, moderator