avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce obligatii fiscale are o persoana fizica pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce obligatii fiscale are o persoana fizica pentru tranzactii cu titluri de valoare?

Ce obligatii fiscale are in acest an, o persoana fizica, care obtine venit doar din tranzactii titluri de valoare?
Ultima modificare: Luni, 13 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:56, 13 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar declaratia unica pentru închiderea anului 2022 (dacă e vorba de tranzacții la Bursa de valori Bucuresti). Pentru impozit pe castig.
Dacă câștigul este peste 6 salarii minime brute, veți plăti și contribuție la sănătate.
Pentru ce veți realiza în acest domeniu de la 1 ianuarie 2023, nu veți mai depune dumneavoastră aceasta declarație deloc.
Ultima modificare: Luni, 13 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Sa inteleg ca ptr 2023 nu mai este cazul de contributie la sanatate?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru 2023 nu se mai plătește impozitul pe câștigul din tranzacțiile bursiere asa cum îl știați pana anul trecut. Se oprește și plătește direct de broker.
Contribuția la sănătate rămâne.
Ultima modificare: Luni, 13 Februarie 2023
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pe venit din investitii la bursa si cryptomonede MariusDanPopa MariusDanPopa Declaratia Unica 212: Sa spunem ca am obtinut venituri, ca persoana fizica, din investitiile la bursa in Romania: 100000 RON. Din venitul obtinut insa am ... (vezi toată discuția)
Venituri din vanzare actiuni iacob.interstar iacob.interstar Daca o persoana fizica a obtinut venituri din vanzarea de actiuni,ce taxe trebuie platite si ce declaratie trebuie depusa? Multumesc anticipat, (vezi toată discuția)
Plata impozit la castigul din tranzactiile pe bursa VioletaGH VioletaGH Dacă nu am bani sa platesc taxe ptr. profitul de la bursa plătesc amenda, chiar dacă renunț la profit? (vezi toată discuția)