Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Ma confrunt cu o situatie aparent fara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Ma confrunt cu o situatie aparent fara iesire. De ...

Buna seara,
Ma confrunt cu o situatie aparent fara iesire.
De 2 saptamani avem inundatie in garsoniera aflata la parter de bloc cu 10 etaje la nivelul unei nise care traverseaza camera de zi si a ajuns si pe holul de acces in casa. Asociatia de proprietari refuza sa constate sursa acestei inundatii si imi spune ca trebuie sa sparg eu acolo ca sa vad de unde vine, lucru absolut ilegal. Pe de alta parte, mi s-as pus ca oricum ma afecteaza doar pe mine deci paguba nu e mare. Pare a fi vorba de teava de alimentare cu apa dupa cat de rapid evolueaza.
Ei refuza sa ia masuri motivand ca nu au cum sa intre in apartamentul de deasupra.
Nici gand sa opreasca apa.
Ce este de facut?
Multumesc
Pâna la urma teava sparta era a vecinului de deasupra, asa cum s-a intamplat in repetate rânduri de altfel.
Avem asigurare dar nu stim daca a si platit el catre firma de asigurari in datile trecute...asta pentru ca mai mereu ne inunda garsoniera...
Dupa ce ca e vinovat, vine la usa noastra si face circ - jigniri,amenintari si reclamatii.
Ce putem face in situatia asta?