avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, are vreo implicatie daca pe contractul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, are vreo implicatie daca pe contractul de cumparare ...

Buna ziua, are vreo implicatie daca pe contractul de cumparare a unui imobil este trecut doar un sot? Sotul care nu este trecut are mai putine drepturi? Am vazut des formularea “daca x este trecut in actele de cumparare”
Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:54, 31 Octombrie 2022
daca e bun comun, nu conteaza cine e trecut, cel netrecut nu are mai putine drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil cumparat ca bun proriu in timpul casatoriei stefi_gv stefi_gv in anul 2001 am cumparat cu sotul meu un apartament la pretul de 75 mil. am dat 30 mil avans deoarece ap era ipotecat in decurs de cca 3 ani am folosit ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune fara contributie la achizitionare ana500 ana500 Buna ziua. Ma puteti lamuri daca .... in situatia achizitionarii unui bun imobil (costul casei fiind achitat integral de sot) este obligatoriu sa ma ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi avem asupra unui imobil? IonMarian1990 IonMarian1990 ce drepturi are mama la imobil?acest imobil este dobandit de catre concubinul ei din prima casatorie.fiind nedivortat si avand 4 copii cu prima sotie,desi mama ... (vezi toată discuția)