Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imobil cumparat ca bun proriu in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imobil cumparat ca bun proriu in timpul casatoriei

in anul 2001 am cumparat cu sotul meu un apartament la pretul de 75 mil.
am dat 30 mil avans deoarece ap era ipotecat
in decurs de cca 3 ani am folosit apartamentul , fara sa avem actele, si am achitat proprietarului apropare integral apartamentul.
in anul 2003 ap a fost scos de sub ipoteca si am facut actele de vanzare cumparare
ulterior am aflat ca sotul meu a cumparat apartamentul ca bun propriu, desi eram casatoriti din 1998, si a facut separat un act de donatie in care era stipulat ca parintii lui i-au donat banii cu care a achizitionat acest apartament, lucru care nu este adevarat.
in actul de vanzare cumparare nu este mentionata starea lui civila si nici acea donatie.

legal...care este modalitatea si care sunt sansele sa pot obtine la partaj partea mea din acel apartament?

Se prezuma ca imobilul cumparat de sotul dumneavoastra este bun comun .Orice conventie cu privire la vanzarea unui bun comun fara consimtamantul celuilalt sot este lovita de nulitate relativa ( lipsa consimtamantului celuilalt sot).
Prin urmare, la cumparare chiar daca nu se mentioneaza si celalalt sot in contract, bunul este comnun si este bun partajabil.
Si eu sunt de parere ca e bun comun.
Nu conteaza ca apare pe contract doar numele sotului, este achizitionat in timpul casniciei, este bun comun.
Actul de donatie facut de parinti nu are nici o relevanta in speta. Da, i-au donat niste bani. Daca nu au mentionat ca se face in favoarea ambilor soti, erau banii lui proprii.
Doar ca nu exista nici o legatura intre aceasta donatie si cumpararea apartamentului. Chiar daca ar fi fost mentiune in contract, ar fi fost lovita de nulitate.

Putea fi bun propriu al lui, daca inlocuia un alt bun propriu, de ex. ar fi avut un apartament cu 3 cam. cumparat inainte de casatorie, il vindea dupa casatorie si isi cumpara altul.

In speta, doamna, sunteti co-proprietar al apartamentului, urmand ca la partaj sa luati jumatate.
chiar daca in contractul de vanzare cumparare este mentionat ca este bun propriu?
Chiar si asa. A scris degeaba.
stefi_gv a scris:

chiar daca in contractul de vanzare cumparare este mentionat ca este bun propriu?

Este ciudata situatia.Trebuie vazute toate actele.
De principiu, pare sa fie bun comun, dar trebuie vazute actele pt a se intelege exact cum sta treaba.

avocat Claudiu Lascoschi