avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am primit de la parintii mei prin contract ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am primit de la parintii mei prin contract de donatie ...

Buna ziua,

Am primit de la parintii mei prin contract de donatie un aparatament inainte de casatorie. Acum sunt casatorita si intentionam sa vindem apartamentul si sa ne cumparam o casa. Banii incasati de la vanzarea aparatmentului ii vom folosi pentru achizitionarea casei si vom mai adauga o suma mica peste suma incasata de la vanzarea aparatamentului pt a achizitiona casa, pretul case fiind putin mai mare decat pretul apartamentului.

Intrebarea mea este daca dupa achizitionarea casei vom divorta sotul va avea dreptul la parte din casa? Chiar daca cea mai parte suma case a fost din vanzarea apartamentului donat de parintii mei inainte de casatorie?


Daca da, se poate face vreun act in care sa resiasa ca suma cea mai mare este provenita din vanzarea apartamentului donata de parintii mei si in caz de divort el nu imi va lua parte din casa achizitionata ulterior cumparata dupa vanzarea apartamentului donat de parintii mei?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Debby , utilizator 16:23, 30 Martie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul cumparat va fi comun.
Schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa pe cote parti, dvs cumarati 90% din casa ca ex si el 10.
Schmbarea regimului si incheierea conventiei, se fac la notar.
Mai aveti varianta sa stipulati in contractul de cumparare( fara sa schimbati regimul) proveniența banilor...atat la suta cumparat cu bani proveniti din vanzarea bunului propriu si atat contribuție comuna.
Ultima modificare: Duminică, 26 Martie 2023
gi-jane2, moderator


gi-jane2 a scris:

Bunul cumparat va fi comun.
Schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa pe cote parti, dvs cumarati 90% din casa ca ex si el 10.
Schmbarea regimului si incheierea conventiei, se fac la notar.
Mai aveti varianta sa stipulati in contractul de cumparare( fara sa schimbati regimul) proveniența banilor...atat la suta cumparat cu bani proveniti din vanzarea bunului propriu si atat contribuție comuna.


Multumesc frumos pentru raspuns!

Se poate face totusi o declaratie la notar in care sotul declara ca nu are pretentii in cazul unui divort la suma provenita in urma vanzarii aparatamentului donat de parintii mei?
Pai nu la ap donat de parinti va avea pretentii, ci la casa pe care o cumparati.


gi-jane2 a scris:

Pai nu la ap donat de parinti va avea pretentii, ci la casa pe care o cumparati.


Da, la parte din casa pe care o voi cumpara.

Dar se poate face o declaratie la notar unde el isi asuma ca nu are pretentia in cazul unui divort la casa pe care o voi cumpara?

Sau sa specifice undeva in contract ca 90% din casa este cumparat din vanzarea bunului propriu si el nu are dreptul in cazul unui divort?

Nu as vrea sa schimb conventia matrimoniala si sa cumparam pe cote casa.

Multumesc frumos pentru raspuns! Apreciez
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se declara sursa banilor cu care cumparati casa x suma reprezentand cat la suta din casa din vanzarea casei proprii si restul la suta reprezentand contributie comuna.
Asta va va qjuta la partaj.

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament pe numele parintilor, bun comun la partaj in casatorie? georgesima georgesima Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se ... (vezi toată discuția)
Bun dobandit inainte de casatorie si vandut in timpul casatoriei Tudor Dana Tudor Dana Buna seara, am cumparat inainte de casatorie un apartament pe care il vand acum in timpul casatoriei si cumpar altul cu o diferenta de bani fata de cel vandut ... (vezi toată discuția)
Olanda: drepturile asupra unui apartament dobândit prin donație de unul dintre soți, în caz de partaj. ce aș putea face ca să dovedesc autorităților olandeze că acel apartament este bun propriu? AndreB AndreB Buna ziua, In 2005 eram casatorita si tatal meu mi-a cumparat un apartament din economii proprii , dar la notar am specificat ca tatal meu este procurator de ... (vezi toată discuția)