Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am primit de la parintii mei prin contract ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am primit de la parintii mei prin contract de donatie ...

Buna ziua,

Am primit de la parintii mei prin contract de donatie un aparatament inainte de casatorie. Acum sunt casatorita si intentionam sa vindem apartamentul si sa ne cumparam o casa. Banii incasati de la vanzarea aparatmentului ii vom folosi pentru achizitionarea casei si vom mai adauga o suma mica peste suma incasata de la vanzarea aparatamentului pt a achizitiona casa, pretul case fiind putin mai mare decat pretul apartamentului.

Intrebarea mea este daca dupa achizitionarea casei vom divorta sotul va avea dreptul la parte din casa? Chiar daca cea mai parte suma case a fost din vanzarea apartamentului donat de parintii mei inainte de casatorie?

Daca da, se poate face vreun act in care sa resiasa ca suma cea mai mare este provenita din vanzarea apartamentului donata de parintii mei si in caz de divort el nu imi va lua parte din casa achizitionata ulterior cumparata dupa vanzarea apartamentului donat de parintii mei?

Multumesc frumos!
Bunul cumparat va fi comun.
Schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa pe cote parti, dvs cumarati 90% din casa ca ex si el 10.
Schmbarea regimului si incheierea conventiei, se fac la notar.
Mai aveti varianta sa stipulati in contractul de cumparare( fara sa schimbati regimul) proveniența banilor...atat la suta cumparat cu bani proveniti din vanzarea bunului propriu si atat contribuție comuna.
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Bunul cumparat va fi comun.
Schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa pe cote parti, dvs cumarati 90% din casa ca ex si el 10.
Schmbarea regimului si incheierea conventiei, se fac la notar.
Mai aveti varianta sa stipulati in contractul de cumparare( fara sa schimbati regimul) proveniența banilor...atat la suta cumparat cu bani proveniti din vanzarea bunului propriu si atat contribuție comuna.

Multumesc frumos pentru raspuns!

Se poate face totusi o declaratie la notar in care sotul declara ca nu are pretentii in cazul unui divort la suma provenita in urma vanzarii aparatamentului donat de parintii mei?
Pai nu la ap donat de parinti va avea pretentii, ci la casa pe care o cumparati.

gi-jane2 a scris:

Pai nu la ap donat de parinti va avea pretentii, ci la casa pe care o cumparati.

Da, la parte din casa pe care o voi cumpara.

Dar se poate face o declaratie la notar unde el isi asuma ca nu are pretentia in cazul unui divort la casa pe care o voi cumpara?

Sau sa specifice undeva in contract ca 90% din casa este cumparat din vanzarea bunului propriu si el nu are dreptul in cazul unui divort?

Nu as vrea sa schimb conventia matrimoniala si sa cumparam pe cote casa.

Multumesc frumos pentru raspuns! Apreciez
Se declara sursa banilor cu care cumparati casa x suma reprezentand cat la suta din casa din vanzarea casei proprii si restul la suta reprezentand contributie comuna.
Asta va va qjuta la partaj.