Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce drepturi avem asupra unui imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce drepturi avem asupra unui imobil?

ce drepturi are mama la imobil?acest imobil este dobandit de catre concubinul ei din prima casatorie.fiind nedivortat si avand 4 copii cu prima sotie,desi mama este trecuta in contractul imobilului.VA MULTUMESC
Ce inseamna "e trecuta in contractul imobilului"? A cumparat ea impreuna cu concubinul? (pt ca spuneti ca e dobandit de concubin din prima casatorie).
Deci daca au cumparat amandoi are dreptul la 1/2.
Daca imobilul e doar al lui atunci poate avea doar un drept de creanta daca a participat la imbunatatiri.
Dupa cum ati formulat intrebarea, ma tem ca nimeni n-are cum sa va raspunda pentru ca nu se intelege situatia de fapt. Daca imobilul e dobandit (adica cumparat?)de X, concubinul mamei dvs, el e bun propriu al lui X, iar mama dvs, neavand nici un statut legal, n-are niciun drept. Mostenitorii lui X sunt cei 4 copii si sotia (de care nu a divortat inca)
Daca ne explicati cum apare mama dvs. in contractul prin care X a cumparat imobilul, poate ne lamurim cu totii (poate mama a facut cu X un contract de inchiriere ori de comodat? caz in care tot n-are nici un drept asupra imobilului; ori poate au cumparat impreuna imobilul ? si atunci mama este coproprietar cu o cota oarecare) Reveniti, si incercam sa va raspundem