Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa succesiunea dupa parintii ei (adica bunicii mei), ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa succesiunea dupa parintii ei (adica bunicii mei), mama a ...

Dupa succesiunea dupa parintii ei (adica bunicii mei), mama a cedat partea ei de mostenire fratelul ei fara a ne intreba pe noi cei patru copii ai ei daca dorim ceva din acea mostenire. Daca vreunul din noi doreste ceva (pentru eu as dori un teren), putem face contestatie in calitate de nepoti? Daca da, care este termenul care ar trebui sa nu fie depasit pentru a putea face asceasta contestatie?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua, nu puteti. Mama dvs. in calitate de mostenitoare avea dreptul de a renunta la mostenire, caz in care partea dansei revenea celorlalti mostenitori (frati) sau putea sa accepte mostenirea si ulterior sa o intraineze cui doreste. Nu avea obligatia de a va instiinta/de a va solicita acordul.