Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chitante Radet
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chitante Radet

chitantele/bon de casa primite din partea RADET-ului ptr. "ajutoare" se trec in registrul de casa la incasari?. multumesc.
:offtopic:

Din ce punct de vedere ? Sinteti asociatie de locatari ?
Sau societate comerciala ?(pfa)
Daca sinteti sc sau pfa , detaliati , eu una nu prea inteleg despre ce e vorba
Multumesc
:)
ma refer in cadrul asociatiilor de proprietari/locatari unde primim din partea RADET-ului niste foi/pagini a4 pe care scrie parca bon de casa cu suma respectiva cu care a fost ajutata o anumita persoana. multumesc.
ndan57 a scris:

chitantele/bon de casa primite din partea RADET-ului ptr. "ajutoare" se trec in registrul de casa la incasari?. multumesc.

In registrul de casa "la incasari" consemnati orice suma o incasati efectiv, orice suma pe care o primiti "in mana" si pentru care eliberati dv chitanta. Se mai spune "incasari numerar" , deci nu tabele si situatii.
Exista doua situatii:
1. Daca in lista cotelor la intretinere se prevede rubrica speciala de subventie si in acea rubrica, in dreptul locatarului respectiv se trece subventia primita pe chitanta detaliata de la RADET, scazandu-i-se, astfel, din totalul de plata subventia, atunci in registrul de casa nu se trece aceasta chitanta. Acesta este cazul cel mai des intalnit si recomandabil.

2. Daca in listele la intretinere nu se prevede aceasta rubrica si deci locatarului posesor de subventie nu i se scade aceasta suma pe lista, la momentul achitarii intretinerii acestora li se incaseaza cash suma de plata dupa ce li s-a scazut subventia, casierul uitandu-se pe tabelul RADET si facand socoteala pe loc, chitanta eliberand-o cu suma diminuata cu valoarea subventiei. Normal nu?
Intre inregistrarea in registrul de casa cu suma diminuata, rezultata din chitanta data locatarului si ce avea de plata pe lista se creaza o diferenta - tocmai subventia. In acest caz in registrul de casa se trece, rand cu rand (fiecare locatar in parte), chitanta de la RADET, cu specificatia "Subventie RADET in luna.......". Metoda aceasta nu e recomandata, din punctul meu de vedere pentru ca se pot crea incurcaturi, plus ca locatarii daca nu se vad pe lista cu subventia pusa....isi pot inchipui ca administratorul le fura subventia. Pana sa-i lamuresti cum devine chestia....te incarci de "doamne-ajuta"!
elga50, moderator
elga50 a scris:

Intre inregistrarea in registrul de casa cu suma diminuata, rezultata din chitanta data locatarului si ce avea de plata pe lista se creaza o diferenta - tocmai subventia. In acest caz in registrul de casa se trece, rand cu rand (fiecare locatar in parte), chitanta de la RADET, cu specificatia "Subventie RADET in luna.......". Metoda aceasta nu e recomandata, din punctul meu de vedere pentru ca se pot crea incurcaturi, plus ca locatarii daca nu se vad pe lista cu subventia pusa....isi pot inchipui ca administratorul le fura subventia. Pana sa-i lamuresti cum devine chestia....te incarci de "doamne-ajuta"!

De acord cu prima parte a mesajului, dar cea de-a a 2-a parte...
Se incaseaza pe chitanta si se consemneaza in registrul de casa suma de plata, nesubventionata, platita efectiv de proprietar. Nu exista nici o diferenta in registrul de casa. Deabia in fisa individuala unde este consemnata suma de plata conform listelor, conform consumului apare diferenta cand se consemneaza in fisa individuala a proprietarului suma incasat va mai ramane o diferenta. Acea diferenta este subventia. In aceeasi fisa individuala se consemneaza, se scade suma subvenntionata, conform tabelelor sau situatiilor si diferenta dispare, se soldeaza. Aceste sume primite pe tabele se pot afisa pe o coloana separata pe lista de plata si se face automat diferenta de plata (total de plata, rest de plata).