avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Dacă am proprire pe conturi pot cumpăra o casă sau ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dacă am proprire pe conturi pot cumpăra o casă sau teren? Sau ...

Dacă am proprie pe conturi pot cumpăra o casă sau teren? Sau pot cumpăra pe numele minorului, și cum procedez?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:32, 5 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, puteti cumpara dar din momentul in care imobilul va intra in patrimoniul dvs., va putea fi executat silit. Puteti cumpara pe numele minorului printr-un contract de vanzare-cumparare cu procurator de fonduri insa si acesta este atacabil de catre creditorii dvs. care vor trebui sa dovedeasca faptul ca s-a realizat cumpararea in frauda intereselor lor, situatie in care actul se va anula.
care vor trebui sa dovedeasca faptul ca s-a realizat cumpararea in frauda intereselor lor, situatie in care actul se va anula.


eu nu cred ca s-ar anula.
Actul de donatie facut in dauna creditorilor e pasibil de anulare, dar asa... se cumpara de la un tert.
In plus, nu cred ca s-ar umbla dupa averea celor din familie.
Doamna, ce datorii aveti? venituri aveti? platiti prin executare silita datoria?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca cumpara minorul, in mod clar a beneficiat de fonduri de la parinti, minorul neavand cum sa aiba venituri. Prin urmare pretul s-ar putea demonstra ca s-a platit cu banii debitorului pentru a sustrage suma de la executare. Este anulabil.


Madalina Pascu a scris:

Daca cumpara minorul, in mod clar a beneficiat de fonduri de la parinti, minorul neavand cum sa aiba venituri. Prin urmare pretul s-ar putea demonstra ca s-a platit cu banii debitorului pentru a sustrage suma de la executare. Este anulabil.

sau de la bunici! care nu sunt obligati sa plateasca datoriile copiilor, dar pot cumpara ceva nepotului! nu e chiar asa de clar ca a beneficiat minorul de fonduri de la parinti
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui demonstrat ca bunicii au avut veniturile aferente achitarii pretului precum si provenienta acestor venituri.

Alte discuții în legătură

Drepuirle minorului pot fi atacate? luciffere luciffere Daca pe numele copilului meu se face un act de vanzare/cumparare a unui imobil, copilul intrand in posesia bunului imobil, bancile pota ataca actul de ... (vezi toată discuția)
Act de vanzare - cumparare imobil catre minori auriciu auriciu Buna ziua, Parintii mei proprietari a doua apartamente vor sa faca act de vanzare - cumparare nepotilor lor ( copii mei ) in varsta de 3 ani respectiv 9 ani. ... (vezi toată discuția)
donatie sau contract de vanzare cumparare? manilodisan manilodisan Bunica mea doreste sa lase imobilul pe care-l detine fiicei sale (mama mea). Mama mea a mai avut o sora care a decedat in 2004 lasand in urma 2 nepoti care au ... (vezi toată discuția)