Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Succesiune imobiliara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Succesiune imobiliara

Buna ziua. Numele meu este Paula si locuiesc in prezent in Statele Unite. Mama mea a murit in decembrie anul trecut si a ramas un apartament in care in prezent locuieste tatal meu. Apartamentul a fost cumparat pe numele parintilor (mama si tata) si este complet platit. Sora mea - singura sora - ma preseaza sa facem succesiunea pana intr-un an de la data decesului. As dori sa aflu daca succesiunea este obligatorie acum, sau o putem amana si ce fel de acte trebuie sa trimit de aici. Eu nu vreau sa renunt la partea mea de mostenire. De asemenea, cand facem succesiunea, cum se imparte proprietatea intre tata, sora mea si mine? Si daca se poate, cam cat ar costa in Romania o successiune de acest fel? Va multumesc pentru ajutor.
Sora ta are dreptate cind te preseaza, deoarece, potrivit normelor fiscale in vigoare, succesiunea este scutita de taxa de timbru daca succesiunea se dezbate in termen de un an de la data decesului celui a carui succesiune se dezbate, cu mentiunea ca, in sensul legii fiscale, dezbaterea trebuie sa se finalizeze cu eliberarea certificatului de mostenitor in termenul de mai sus.
Daca apartamentul a fost dobindit de parinti in timpul casatoriei (deci ca bun comun), atunci, in principiu, o cota de 1/2 revine sotului supravietuitor prin sistarea comunitatii de bunuri, iar cealalta cota de 1/2 intra in masa succesorala, cotele care revin mostenitorilor din aceasta masa fiind de 1/4 pentru sotul supravietuitor si 3/4 pentru descendenti.
Costurile sunt reprezentate de onorarul notarului si de taxele de cadastru (intabularea certificatului de mostenitor), onorarul notarial fiind in functie de valoarea masei succesorale.
Multumesc pentru raspuns. Inteleg ca totusi nu este obligatoriu sa facem succesiunea - dar daca trece mai mult de un an o sa platesc taxa imobiliara. Deci nu este nici o lege care sa impuna penalizari in cazul in care succesiunea nu se face intr-o anumita limita de timp.

O procura semnata la consulatul din New York va fi suficient pentru sora mea sa-mi reprezinte drepturile? Ea zicea ceva de "apostila". Termenul acesta nu exista cand am plecat eu din Romania-sau nu'l stiam eu. Multumesc.
E ok la consulat.