Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Astăzi la scoala o fata mult mai mare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Astăzi la scoala o fata mult mai mare decat mine ...

Bună ziua!
Astăzi la scoala o fata mult mai mare decat mine m-a injurat iar apoi si eu am injurat-o , apoi a venit dupa mine si a inceput sa ma amenințe cu iubitul ei , la ultima ora m-am invoit si asteptam autobuzul iar in timp ce il asteptam iubitul ei a oprit masina in fata mea si a prietenilor mei (care erau 2) si a inceput să ma amenințe (te bag dupa masina asta si iti dau la mu*e vrei sa vezi) apoi a spus ca o sa ma prinda singura pe strada si o sa ma bat apoi mă violează si m-a scuipat si sa nu mai spun că m-a jignit in toate felurile.
Acum nu stiu ce sa fac imi puteti da un sfat?
Sau povestesti părinților și aceștia discuta cu părinții colegei,cu conducerea scolii ,cu politia in ipoteza în care te ar mai agresa sau amenință sau soliciți sfatul dirigintelui/dirigintei etc.
As putea sa fac o plangere la politie iar cei doi prieteni ai mei sa fie martori?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sau povestesti părinților și aceștia discuta cu părinții colegei,cu conducerea scolii ,cu politia in ipoteza în care te ar mai agresa sau amenință sau soliciți sfatul dirigintelui/dirigintei etc.

Teoretic se poate dar fiind minora plângerea trebuie făcută de părinți sau de un reprezentant legal,tutore dacă nu ai părinți etc.
Am 16 ani , deci se poate face ceva in cazul asta?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic se poate dar fiind minora plângerea trebuie făcută de părinți sau de un reprezentant legal,tutore dacă nu ai părinți etc.