avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Astăzi la scoala o fata mult mai mare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Astăzi la scoala o fata mult mai mare decat mine ...

Bună ziua!
Astăzi la scoala o fata mult mai mare decat mine m-a injurat iar apoi si eu am injurat-o , apoi a venit dupa mine si a inceput sa ma amenințe cu iubitul ei , la ultima ora m-am invoit si asteptam autobuzul iar in timp ce il asteptam iubitul ei a oprit masina in fata mea si a prietenilor mei (care erau 2) si a inceput să ma amenințe (te bag dupa masina asta si iti dau la mu*e vrei sa vezi) apoi a spus ca o sa ma prinda singura pe strada si o sa ma bat apoi mă violează si m-a scuipat si sa nu mai spun că m-a jignit in toate felurile.
Acum nu stiu ce sa fac imi puteti da un sfat?
Cel mai recent răspuns: Anonim.com , utilizator 23:39, 2 Noiembrie 2022
Sau povestesti părinților și aceștia discuta cu părinții colegei,cu conducerea scolii ,cu politia in ipoteza în care te ar mai agresa sau amenință sau soliciți sfatul dirigintelui/dirigintei etc.
As putea sa fac o plangere la politie iar cei doi prieteni ai mei sa fie martori?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sau povestesti părinților și aceștia discuta cu părinții colegei,cu conducerea scolii ,cu politia in ipoteza în care te ar mai agresa sau amenință sau soliciți sfatul dirigintelui/dirigintei etc.

Teoretic se poate dar fiind minora plângerea trebuie făcută de părinți sau de un reprezentant legal,tutore dacă nu ai părinți etc.
Am 16 ani , deci se poate face ceva in cazul asta?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Teoretic se poate dar fiind minora plângerea trebuie făcută de părinți sau de un reprezentant legal,tutore dacă nu ai părinți etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Injurii scuipat si amenintat kipas kipas Buna ziua , am avut o problema cu doi domni din armata ,ca asa m-au amenintat ca sunt din armata si ca nu am ce sa le fac, erau in stare de ebrietate , si ... (vezi toată discuția)
Amenintare alexandrualex1991 alexandrualex1991 acum vreo. o luna ma.. fost. oprit in trafic de un individ care ma amenintat sa cama bate ca ma face daca ma mai vede pe strada...eu ca un bun cetatean i-am ... (vezi toată discuția)
Cearta scolara ContSters195078 ContSters195078 Buna ziua. Stiu ca pare o \"gainarie\" insa as dorii sa stiu care ar fii contraventiile pentru situatia ce o voi prezenta. O colega mi-a adresat in mod ... (vezi toată discuția)