Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa inregistrare video eveniment rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa inregistrare video eveniment rutier

Buna ziua!

In luna martie 2022 am fost oprita de un agent de politie care ma acuza de faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie a semaforului cu retinerea permisului pe 30 de zile si amenda de 580 lei. I-am spus ca nu am trecut pe rosu, iar acesta a insistat ca am trecut pe rosu, spunandu-mi ca ARE INREGISTRARE VIDEO, pe care insa nu a vrut sa mi-o arate si mi-a spus ca daca vreau sa o vad sa merg in instanta.
Am contestat amenda, iar la dosar nu s-a depus decat inregistrarea video a dialogului meu cu agentul constatator (unde vorbim si despre presupusa inregistrare video a evenimentului rutier).
Cel mai probabil nu exista inregistrarea evenimentului.
Prima instanta nu s-a aratat deloc interesata de dosarul meu si a retinut o multime de aspecte gresite si mi-a respins cererea, iar acum, in Tribunal, la primul termen, judecatorul a facut o adresa catre IPJ pentru a comunica daca exista inregistrarea video. Cel mai probabil se va primi raspuns ca nu exista.

Consider ca minciuna agentului constatator a fost o incercare de intimidare la adresa mea si un mijloc de a incerca sa ma convinga ca as fi gresit, cand eu stiu clar ca nu aveam cum sa trec pe rosu in acea situatie. In acest context vreau sa stiu daca acesta poate fi tras la raspundere de vreo institutie abilitata. Unde ii pot face plangere? Nu cred ca este in regula cand un politist te minte in felul acesta...
Bună ziua,

În contextul prezentat de dvs., v-aș recomanda eventual să formulați o plângere la IPJ (mai exact la secția de poliție unde lucrează agentul, ar trebui să fie menționată în procesul verbal de contravenție) și să solicitați cercetarea sa disciplinară.

La o primă vedere, v-aș recomanda ca motiv de abatere disciplinară art. 57 lit. a) din Legea nr. 360/2002, care prevede că, constituie abatere disciplinară:
a) comportarea necorespunzătoare, în serviciu, în familie sau în societate, care aduce atingere onoarei, probității profesionale a polițistului sau prestigiului instituței.

În cazul în care IPJ va comunica și Tribunalului că nu există înregistrare video, vă recomand să atașați plângerii răspunsul instituției (pentru a demonstra nesinceritatea agentului și comportamentul neadecvat invocat de dvs).
Va multumesc pentru raspuns! Asa voi proceda!
Am avut o situație similară, caz mai simplu, doar cu amendaă, cu mulți ani în urmă, ministru era Blaga. După ce am câștigat procesul, exclusiv prin poștă, i-am făcut o adresă lui Blaga, aducându-i la cunoștiință că are o lună să-și facă ordine în ogradă, dacă nu, pe agent, și pe el, o să-i dau în judecată. A urmat o mulțime de intervenții din partea a tot felul de șefi, până la șeful poliției capitalei, invitîndu-mă să discutăm. Le-am spus că eu nu pierd vremea pe coridoarele lor, că vreau răsouns scris. În final mi-au comunicat că l-au trimis în judecată pe acgent, pentru abuz și neglijență în serviciu; eu spusesem daor "neglijență". După câteva luni am primit decizia instanței de NUP, pe motiv că era spre sfârșitul programului, era obosit și, nota bene, eu nu precizasem că aș fi avut pagube materiale. Cu recurs! Nu am făcut recurs, nu voiam să-l dea afară, am considerat că șuturile pe care le primise de la șefii lui, deranjați de mine, publicitatea din cadrul poliției, fuseseseră suficiente.
Deci, abia după ce câștigați procesul vă puteți îndrepta împotriva agentului. Altfel Țe la discuții".

AndreeaMar03 a scris:

Buna ziua!

In luna martie 2022 am fost oprita de un agent de politie care ma acuza de faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie a semaforului cu retinerea permisului pe 30 de zile si amenda de 580 lei. I-am spus ca nu am trecut pe rosu, iar acesta a insistat ca am trecut pe rosu, spunandu-mi ca ARE INREGISTRARE VIDEO, pe care insa nu a vrut sa mi-o arate si mi-a spus ca daca vreau sa o vad sa merg in instanta.
Am contestat amenda, iar la dosar nu s-a depus decat inregistrarea video a dialogului meu cu agentul constatator (unde vorbim si despre presupusa inregistrare video a evenimentului rutier).
Cel mai probabil nu exista inregistrarea evenimentului.
Prima instanta nu s-a aratat deloc interesata de dosarul meu si a retinut o multime de aspecte gresite si mi-a respins cererea, iar acum, in Tribunal, la primul termen, judecatorul a facut o adresa catre IPJ pentru a comunica daca exista inregistrarea video. Cel mai probabil se va primi raspuns ca nu exista.

Consider ca minciuna agentului constatator a fost o incercare de intimidare la adresa mea si un mijloc de a incerca sa ma convinga ca as fi gresit, cand eu stiu clar ca nu aveam cum sa trec pe rosu in acea situatie. In acest context vreau sa stiu daca acesta poate fi tras la raspundere de vreo institutie abilitata. Unde ii pot face plangere? Nu cred ca este in regula cand un politist te minte in felul acesta...

Foarte interesant! Din pacate eu nu cred ca voi castiga procesul, nu sunt de specialitate, dar din cate inteleg eu in materie de contraventional degeaba va comunica IPJ ca nu exista inregistrare video, se considera ca agentul a constatat ,,prin propriile simturi" faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie.
Insa eu am impotriva lui filmarea facuta cu body-camera (discutia mea cu agentul, pe care IPJ a depus-o in prima instanta) si mentiunea mea din procesul verbal referitoare la acea filmare. Nu imi face placere sa fac reclamatii, respect institutia Politiei Romane, asa cum este ea, chiar daca nu m-a ajutat atunci cand am avut nevoie, insa m-am simtit grav nedreptatita dupa toata treaba asta. Cred ca a facut totul doar ca sa-si faca norma de amenzi. Daca eu, cetatean, as minti politia in vreo imprejurare ce mi s-ar intampla? Cred ca ar fi nasol. Domnul agent ce pateste? Macar putea sa taca, daca nu imi spunea ca are filmare cred ca acceptam situatia asa cum era si gata.
Deci ma consider indreptatita sa il reclam pe agent si daca nu castig procesul. Pana una alta el m-a mintit si a incercat sa ma intimideze, indiferent de decizia instantei.

hotumattua a scris:

Am avut o situație similară, caz mai simplu, doar cu amendaă, cu mulți ani în urmă, ministru era Blaga. După ce am câștigat procesul, exclusiv prin poștă, i-am făcut o adresă lui Blaga, aducându-i la cunoștiință că are o lună să-și facă ordine în ogradă, dacă nu, pe agent, și pe el, o să-i dau în judecată. A urmat o mulțime de intervenții din partea a tot felul de șefi, până la șeful poliției capitalei, invitîndu-mă să discutăm. Le-am spus că eu nu pierd vremea pe coridoarele lor, că vreau răsouns scris. În final mi-au comunicat că l-au trimis în judecată pe acgent, pentru abuz și neglijență în serviciu; eu spusesem daor "neglijență". După câteva luni am primit decizia instanței de NUP, pe motiv că era spre sfârșitul programului, era obosit și, nota bene, eu nu precizasem că aș fi avut pagube materiale. Cu recurs! Nu am făcut recurs, nu voiam să-l dea afară, am considerat că șuturile pe care le primise de la șefii lui, deranjați de mine, publicitatea din cadrul poliției, fuseseseră suficiente.
Deci, abia după ce câștigați procesul vă puteți îndrepta împotriva agentului. Altfel Țe la discuții".

AndreeaMar03 a scris:

Buna ziua!

In luna martie 2022 am fost oprita de un agent de politie care ma acuza de faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie a semaforului cu retinerea permisului pe 30 de zile si amenda de 580 lei. I-am spus ca nu am trecut pe rosu, iar acesta a insistat ca am trecut pe rosu, spunandu-mi ca ARE INREGISTRARE VIDEO, pe care insa nu a vrut sa mi-o arate si mi-a spus ca daca vreau sa o vad sa merg in instanta.
Am contestat amenda, iar la dosar nu s-a depus decat inregistrarea video a dialogului meu cu agentul constatator (unde vorbim si despre presupusa inregistrare video a evenimentului rutier).
Cel mai probabil nu exista inregistrarea evenimentului.
Prima instanta nu s-a aratat deloc interesata de dosarul meu si a retinut o multime de aspecte gresite si mi-a respins cererea, iar acum, in Tribunal, la primul termen, judecatorul a facut o adresa catre IPJ pentru a comunica daca exista inregistrarea video. Cel mai probabil se va primi raspuns ca nu exista.

Consider ca minciuna agentului constatator a fost o incercare de intimidare la adresa mea si un mijloc de a incerca sa ma convinga ca as fi gresit, cand eu stiu clar ca nu aveam cum sa trec pe rosu in acea situatie. In acest context vreau sa stiu daca acesta poate fi tras la raspundere de vreo institutie abilitata. Unde ii pot face plangere? Nu cred ca este in regula cand un politist te minte in felul acesta...

Nu știu ce ați scris dvs. în cerere, nu știu ce a reținut instanța. Se pare că nu știți niște lucruri de bază aici. Să vă explic.

Dvs., la acest gen de proces, nu trebuie să dovediți nimic. Nu este în sarcina dvs. proba faptei, ca într-un proecs obișnuit. Asta fiindcă legiuitorul, în această cauză, la început, favorizează poliția, în sensul că decizia ei este executorie. Executorie până în momentul în care dvs. o contestați. În acel moment, legiuitorul reechilibrează balanța, și pune în sarcina poliției proba faptei, deși ea este "pârâta". Așadar, poliția trebuie să vină cu probe. Sigur, dvs., dacă considerați necesar, puteți veni cu propriile probe. Deci "propriile simțuri" ale agentului nu au nicio relevanță, toată poliția este "o parte" iar dvs. cealaltă. Deci este cuvântul dvs. contra cuvântului celeilate părți. Acum, poliția, dacă vrea să i se dea dreptate, trebuie să vină cu ceva: înregistrări, declarații de martori, expertize, etc.

Sigur, repet, nu știu ce scrie în PV, nu știu ce ați scris dvs. în cerere, nu știu ce a reținut instanța. Cel mai ușor, în justiție, se câștigă "pe formă", dacă este cazul, decât "pe fond"; eu am câștigat odată fiindcă agentul scrisese la semnătură doar "plutonier xx", eu am spus că PV-ul nu este semnat, și reprezentatului poliției nu i-a dat prin cap să spună: este scrisul lui, așa semnează el.

Accesul la justiție este garantat de constituție dar, dacă nu te pricepi, trebuie să apelezi la un profesionist, adică la un avocat. Altfel mori cu dreptatea în mână. E ca la mașină: ți-o repari, dacă te pricepi, alfel recurgi la un mecanic.

Dar eu cred că o să câștigați. Faptul că instanța a solicitat IPJ înregistrarea video înseamnă că nu a fost convinsă de prestația poliției.

AndreeaMar03 a scris:

Foarte interesant! Din pacate eu nu cred ca voi castiga procesul, nu sunt de specialitate, dar din cate inteleg eu in materie de contraventional degeaba va comunica IPJ ca nu exista inregistrare video, se considera ca agentul a constatat ,,prin propriile simturi" faptul ca as fi trecut pe culoarea rosie.

================more text here===============

hotumattua, utilizator