avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Înlocuire curator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Înlocuire curator

Buna ziua! Ne confruntăm cu următoarea situație: Soțul meu a fost curator pentru un băiat cu grad de handicap timp de 5 ani . În acești ani s-au strâns o anumită sumă de bani din pensia de handicap. Deoarece nu mai dispune de timpul necesar, a renunțat la curatela iar în locul lui a rămas fratele bolnavului. Suma aceasta care s- a strâns ar trebui returnata actualului curator ,insa fiind o sumă mare nu avem certitudinea că acesta ar investi acești bani in binele și nevoile bolnavului . Cum ar trebui procedat în acest sens ? Am putea sa returnam aceasta sumă pe baza unui act prin care actualul curator sa se oblige că va folosi acești bani doar in folosul bolnavului? Menționez că ieri ( 2.11.2022) a avut loc înfățișarea la tribunal prin care s-au decis înlocuirea curatorului . Mulțumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: madalinamonica91 , utilizator 12:04, 10 Noiembrie 2022
Instanta ar fi trebuit sa impuna si o dare de seama asupra veniturilor si cheltulilor.

Art. 160.C civ
(1) La încetarea din orice cauză a tutelei, tutorele sau, după caz, moştenitorii acestuia sunt datori ca, în termen de cel mult 30 de zile, să prezinte instanţei de tutelă o dare de seamă generală. Tutorele are aceeaşi îndatorire şi în caz de îndepărtare de la tutelă.
(3) Darea de seamă generală va trebui să cuprindă situaţiile veniturilor şi cheltuielilor pe ultimii ani, să indice activul şi pasivul, precum şi stadiul în care se află procesele minorului.
Mulțumesc ,însă nu a fost tutore ci curator.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Instanta ar fi trebuit sa impuna si o dare de seama asupra veniturilor si cheltulilor.

Art. 160.C civ
(1) La încetarea din orice cauză a tutelei, tutorele sau, după caz, moştenitorii acestuia sunt datori ca, în termen de cel mult 30 de zile, să prezinte instanţei de tutelă o dare de seamă generală. Tutorele are aceeaşi îndatorire şi în caz de îndepărtare de la tutelă.
(3) Darea de seamă generală va trebui să cuprindă situaţiile veniturilor şi cheltuielilor pe ultimii ani, să indice activul şi pasivul, precum şi stadiul în care se află procesele minorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheierea tutelei adultului duhastesgut duhastesgut Speta: bunica aflata sub tutela nepotului moare; inainte de deces, nepotul vinde, cu incuviintarea Autoritatii Tutelare, un imobil, proprietatea comuna a ... (vezi toată discuția)
As dori sa stiu daca exista posibilitatea de a retrage actiunea judecatoreasca pe care am depus-o marc1234 marc1234 Buna ziua, Socrul meu e bolnav de Dementa mixta(Alzheimer si dementa vasculara) ca atare il ingrijesc eu si sotia mea, noi fiind singurii apartinatori ... (vezi toată discuția)
Intrebare incheiere curatela bolnav alzheimer Ahelis Ahelis Buna ziua, Mama mea a primit acum 4 ani dreptul de curatela asupra matusii ei (sora tatalui), bolnava de Alzheimer (pusa sub interdictie). Acum 10 zile a ... (vezi toată discuția)