Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Înlocuire curator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Înlocuire curator

Buna ziua! Ne confruntăm cu următoarea situație: Soțul meu a fost curator pentru un băiat cu grad de handicap timp de 5 ani . În acești ani s-au strâns o anumită sumă de bani din pensia de handicap. Deoarece nu mai dispune de timpul necesar, a renunțat la curatela iar în locul lui a rămas fratele bolnavului. Suma aceasta care s- a strâns ar trebui returnata actualului curator ,insa fiind o sumă mare nu avem certitudinea că acesta ar investi acești bani in binele și nevoile bolnavului . Cum ar trebui procedat în acest sens ? Am putea sa returnam aceasta sumă pe baza unui act prin care actualul curator sa se oblige că va folosi acești bani doar in folosul bolnavului? Menționez că ieri ( 2.11.2022) a avut loc înfățișarea la tribunal prin care s-au decis înlocuirea curatorului . Mulțumesc anticipat !
Instanta ar fi trebuit sa impuna si o dare de seama asupra veniturilor si cheltulilor.

Art. 160.C civ
(1) La încetarea din orice cauză a tutelei, tutorele sau, după caz, moştenitorii acestuia sunt datori ca, în termen de cel mult 30 de zile, să prezinte instanţei de tutelă o dare de seamă generală. Tutorele are aceeaşi îndatorire şi în caz de îndepărtare de la tutelă.
(3) Darea de seamă generală va trebui să cuprindă situaţiile veniturilor şi cheltuielilor pe ultimii ani, să indice activul şi pasivul, precum şi stadiul în care se află procesele minorului.
Mulțumesc ,însă nu a fost tutore ci curator.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Instanta ar fi trebuit sa impuna si o dare de seama asupra veniturilor si cheltulilor.

Art. 160.C civ
(1) La încetarea din orice cauză a tutelei, tutorele sau, după caz, moştenitorii acestuia sunt datori ca, în termen de cel mult 30 de zile, să prezinte instanţei de tutelă o dare de seamă generală. Tutorele are aceeaşi îndatorire şi în caz de îndepărtare de la tutelă.
(3) Darea de seamă generală va trebui să cuprindă situaţiile veniturilor şi cheltuielilor pe ultimii ani, să indice activul şi pasivul, precum şi stadiul în care se află procesele minorului.