avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după tata recăsătorit, cu proprietăți ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după tata recăsătorit, cu proprietăți in diferite ...

Succesiune după tata recăsătorit, cu proprietăți in diferite tari


Părinții mei au divorțat acum 35 ani și tatăl meu s-a recăsătorit, însă nu are alți copii in afara de mine. El este roman , căsătorit cu o românca și erau stabiliți in Germania de aprox 30 ani, avand proprietăți și in Germania și in România.
A survenit decesul tatălui meu și ma interesează ce drepturi și obligații am eu, ca unic copil.
1. In ce țara și cine trebuie sa deschidă succesiunea ?
2. Cum pot afla dacă soția lui deschide succesiunea fără sa ma anunțe / se poate face succesiunea fără Știrea mea ?
3. Cum pot afla ce bunuri și proprietăți avea ?
4. Ce drepturi are soția asupra bunurilor moștenite de tatăl meu de la părinții lui ?
Va Multumesc

Alte discuții în legătură

Mostenire de la tata la fiu lavineagoe lavineagoe Ma numesc Alex, sunt plecat din tara de 9 ani. PArintii mei sunt divortati din 1982, tatal s-a recasatorit, dar nu a avut copii cu aceasta doamna. In tot acest ... (vezi toată discuția)
Mostenire de la tata la fiu lavineagoe lavineagoe Ma numesc Alex, sunt plecat din tara de 9 ani. PArintii mei sunt divortati din 1982, tatal s-a recasatorit, dar nu a avut copii cu aceasta doamna. In tot acest ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa tata, rezident in italia ioana-otilia ioana-otilia buna-ziua. am si eu o intrebare, privind succesiunea dupa tata, rezident in italia. parintii mei au divortat, in timpul casatoriei au avut 2 copii, unul din ei ... (vezi toată discuția)