Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Încetare drept abitație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Încetare drept abitație

Încetare drept abitație.
Buna ziua!
In urma dezmembrării voluntare a unei moșteniri, am fost de acord cu instituirea unui drept de abitatie in favoarea fratelui meu, in procent de 1/2 din 2 anexe cu destinație de magazii,
Dreptul de abitatie este specificat clar ca aparține doar fratelui.
Notarul, la redactarea documentelor, a spus ca acest drept este unul viager si nu este transmisibil viitorilor mostenitori ai fratelui meu, mai ales pentru faptul ca nu este vorba despre o locuință ci despre 1/2 din 2 magazii, asa cum reiese si din planul cadastral.
Practic acest drept încetează la decesul acestuia.
Este adevărat acest lucru?
Mulțumesc frumos!
Este adevarat, fratele poate folosi cat trăiește, dar dreptul sau nu se mosteneste, nu se transmite la urmasi.
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns!