avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Încetare drept abitație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Încetare drept abitație

Încetare drept abitație.
Buna ziua!
In urma dezmembrării voluntare a unei moșteniri, am fost de acord cu instituirea unui drept de abitatie in favoarea fratelui meu, in procent de 1/2 din 2 anexe cu destinație de magazii,
Dreptul de abitatie este specificat clar ca aparține doar fratelui.
Notarul, la redactarea documentelor, a spus ca acest drept este unul viager si nu este transmisibil viitorilor mostenitori ai fratelui meu, mai ales pentru faptul ca nu este vorba despre o locuință ci despre 1/2 din 2 magazii, asa cum reiese si din planul cadastral.
Practic acest drept încetează la decesul acestuia.
Este adevărat acest lucru?
Mulțumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: seby_mihai , utilizator 16:36, 6 Noiembrie 2022
Este adevarat, fratele poate folosi cat trăiește, dar dreptul sau nu se mosteneste, nu se transmite la urmasi.
Ultima modificare: Duminică, 6 Noiembrie 2022
gi-jane2, moderator
Va mulțumesc pentru răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Habitatia viagera Munteanu Gina Munteanu Gina Buna seara, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Mama mea are probleme psihice si eu sunt tutorele ei legal. Daca eu si mama cumparam in comun o ... (vezi toată discuția)
Dreptul de a ramane in apartamentul sotiei decedate victorya_21 victorya_21 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: Un prieten s-a casatorit cu o femeie care avea deja 2 copii si detinea un apartament .In urma decesului ... (vezi toată discuția)
cote mostenire favex favex O familie compusa din sot , sotie si un copil al sotiei dintr-o casatorie anterioara. Copilul nu a fost adoptat de catre actualul sot. Sotia detine un procent ... (vezi toată discuția)