Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru strain non-UE in asociatie/ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru strain non-UE in asociatie/ONG

Buna ziua.
Doresc sa infiintez o asociatie. Stiu ca trebuie trei membri fondatori, doi dintre noi suntem romani iar al treilea este cetatean strain non-UE.
Este posibil acest lucru tinant cont de ce am mentionat mai sus?
Daca da, care sunt pasii care trebuie parcursi?
Multumesc!
InfernapeVS, utilizator
Legislatia nu face nici o diferentiere, pot fi toti membrii asociatiei cetateni straini, non-UE, Singura diferenta este ca daca e vorba de nerezidenti ( ca sunt si persoane care nu sunt cetateni romani sau ai unui stat UE dar sunt rezidenti in ROmania si au CNP..... ) nu poti obtine de la ANAF certificat de cazier fiscal si atunci trebuie in locul ei o declaratie autentificata privind absenta faptelor de natura celor care s-ar inscrise in cazierul fiscal..... o pot da cel mai bine la o reprezentanta consulara a Romaniei, sa nu fie discutii cu competenta notarului strain de a autentifica un act care face referire la legea romana....