avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala pentru CASS si CAS 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala pentru CASS si CAS 2017

Decizie de impunere anuala pentru CASS si CAS 631-anul 2017
Am primit de la Anaf aceasta decizie de impunere CASS -CAS, pt anul 2017, referitoare la niste venituri mici, realizate din inchirierea unui imobil.Si eu, si sotul, am primit la fel, avand de platit fiecare in jur de 1800 de lei, per luna fiind sume intre 140 si 240, chiria incasata fiind de 600 de lei, sau chiar 500, nu mai retin. Ce pot face? gasesc inexplicabil, aberant. Sotul plateste contributiile prin angajator, iar eu sunt persoana cu handicap- detin certificat de handicap. Cu multumiri.
Ultima modificare: Luni, 7 Noiembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:45, 7 Noiembrie 2022
Trebuie sa mergeți împreuna la ei la ghișeu și sa lămuriri situația.
Pentru dumneavoastră, ei nu au se unde sa cunoască situația dumneavoastră de persoana cu handicap.
Pentru soț, nu contează ca in același timp mai are și un contract de munca valabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare decizie 631/2017 ??? Andreea21P Andreea21P In anul 2017 am avut venituri de 11 000 lei din activitati independednte.Le-am declarat anul trecut prin fosta D201 (inainte sa apara D unica) iar acum am ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza? Blenessy Blenessy Am avut o II pana 17,01.2018. Recent am primit 2 decizii de la ANAF, una pt venituri realizate (250) si una pt CASS si CAS (631). Venitul realizat pe anul ... (vezi toată discuția)
Pentru dividendele 2017 se platese cass? Toni 2007 Toni 2007 Trebuie sa platesc CASS la dividende incasate in 2017, ptr 2017,firma fiind apoi lichidata in Ian 2018? ( valoarea acestora fiind peste pragul de 22800 lei) ... (vezi toată discuția)