Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Funcționarul public ( execuție sau conducere) este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Funcționarul public ( execuție sau conducere) este compatibil ...

Funcționarul public ( execuție sau conducere) este compatibil cu funcția de lider de sindicat?
Funcţionarii publici aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, în funcţii nesalarizate, pot deţine simultan funcţia publică şi funcţia în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, cu obligaţia respectării regimului incompatibilităţilor şi al conflictelor de interese care le este aplicabil.
Ok! Bun până aici! Dar ce facem cu Art.94 Legea 161/2003
2) Funcționarii publici nu pot deține alte funcții și nu pot desfășura alte activități, remunerate sau neremunerate, după cum urmează:
a) în cadrul autorităților sau instituțiilor publice;

Funcţionarii publici aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, în funcţii nesalarizate, pot deţine simultan funcţia publică şi funcţia în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, cu obligaţia respectării regimului incompatibilităţilor şi al conflictelor de interese care le este aplicabil.

Nu se refera la sindicate acel articol ...
A fi lider de sindicat nu înseamnă a ocupa o funcție?

Cornel Vasile a scris:

Nu se refera la sindicate acel articol ...

BIBISTROCELCROCOBAZDRUGAT, utilizator
Nu comparati noțiunile..sindicatul nu este instituție publica.