Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incompatibilitate functie..lider sindical sau director ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incompatibilitate functie..lider sindical sau director adjunct?

Va rog , cine ma poate lamuri?....in cadrul unei societati de radio de stat, un lider de sindicat poate fi in acelasi timp si director adjunct?...exista o lege care prevede?

„Incompatibilități privind apartenența la organele de conducere a sindicatelor

În situaţia în care înalţii funcţionari publici sau funcţionarii publici care au calitatea de
ordonatori de credite sunt aleşi în organele de conducere a organizaţiilor sindicale,
aceştia au obligaţia ca în termen de 15 zile de la alegerea în organele de conducere
ale organizaţiilor sindicale să opteze pentru una dintre cele două funcţii. În cazul în care
funcţionarul public optează pentru desfăşurarea activităţii în funcţia de conducere în
organizaţiile sindicale, raporturile de serviciu ale acestuia se suspendă pe o perioadă
egală cu cea a mandatului în funcţia de conducere din organizaţia sindicală.

Funcţionarii publici, alţii decât cei prevăzuţi mai sus, pot deţine simultan funcţia publică
şi funcţia în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, cu obligaţia respectării
regimului incompatibilităţilor şi al conflictelor de interese care le este aplicabil.

Extras din Ghid al incompatibilitatilor si conflictelor de interese pag 26

ghidul complet al incompatilbilitatilor si conflictelor de interese il gasiti pe link

[ link extern ]

Daca nu este functionar public nu este in stare de incompatibilitate si poate fi vorba despre un conflict de interese.
Multumesc pentru raspunsuri!...daca puteti sa-mi precizati mai exact...conflictul de interese ce presupune intr-o institutie..(ca de exemplu radioul public)?...ce lege exista?....este normal sa indeplineasca simultan aceste functii?
Legea nr. 161/2003 defineşte în art. 70 noţiunea de conflict de interese, prin aceasta înţelegându-se situaţia în care persoana ce exercită o demnitate publică sau o funcţie publică are un interes personal de natură patrimonială, care ar putea influenţa îndeplinirea cu obiectivitate a atribuţiilor care îi revin potrivit Constituţiei şi altor acte normative.

Nu mi se pare norma ca o persoana sa fie si lider de sindicat si director adjunct in cadrul aceleasi institutii.
„CONFLICTELE DE INTERESE

Definiţie
Un oficial public este în conflict de interese atunci când, în virtutea funcției publice pe
care o ocupă ia o decizie sau participă la luarea unei decizii cu privire la care are și
un interes personal.
Recomandarea 10/2000 a Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei include o
definiție a conflictului de interese pentru funcționarii publici în articolul 13:
Conflictul de interese apare atunci când funcționarul public are un interes personal
care influențează sau pare să influențeze îndeplinirea atribuțiilor sale oficiale cu
imparțialitate și obiectivitate. Interesele private ale funcționarului public pot include
un beneficiu pentru sine sau pentru familia sa, pentru rudele sale apropiate, pentru
prieteni, pentru persoane sau organizații cu care funcționarul public a avut relații
politice sau de afaceri. Interesul personal se poate referi și la orice datorii pe care
funcționarul public le are față de persoanele enumerate mai sus

pag 4

Nu e fireasca ocuparea simultana a celor doua functii. Dar cu siguranta exista un interes comun a intregii conduceri administrative in stransa relatie cu cele ale varfurilor sindicale din institutie, care sigur nu e la vedere, dar cu care va confruntati. Nu intamplator puneti intrebarea.

Spuneti care este de fapt problema dvs. reala. In mod sigur a-ti putea fi ajutata mai concret, nu parcurcand intreaga legislatie.
.
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane